Staminee de garre

Staminee De Garre

Şehirlerin şehri Brugge’de turistik cazibelerin tam ortasında ama sadece lokallerin takıldığı, tadı en az 1 hafta damakta kalan müthiş biraların elden ele dolaştığı rahat bir ortam mı arıyorsunuz? Gelin birlikte gidelim.

De Garre; Brugge’de turistik bölgenin tam ortasında; hatta Bruges Markt’a 100 metre mesafede; Belfry’ın hemen gölgesinde, arnavut kaldırımlarıyla göze çarpan Breidalstraat üzerinde yer alıyor. Tam olarak bir sokak sayılamayacak kadar dar olan bu geçit, bira turistlerinden gizlenmek için harika bir yer.

Genellikle yerel halkın gittiği ve lezzetli ‘Garre’ birasıyla ufak kaçamaklar yaptığı bu mekan oldukça alımlı. Yapılışı 1700′lü yıllara dayanan bu tarihi binanın giriş katında bar bulunuyor, yan tarafındaki yıpranmış merdivenler ise üst katta bulunan Drinking Gallery’e ulaşmanızı sağlıyor. İçeriye ilk adım attığınızda zamanda yolculuk hissine kapılabilirsiniz. Özellikle Yüzüklerin Efendisi hayranlarına burası eminim Frodo, Merry, Pippin ve Sam’in House of Elrond’a yaptıkları yolculuk sırasında Strider ile tanıştıkları The Prancing Pony’i anımsatacaktır. Meşe ağacından yapılmış kirişler, taş zemin ve bardaklarla çevrilmiş küme halindeki sıradan tahta masalar.

De Garre - Brüksel
De Garre İç Mekan

Tripel van De Garre

Aslında 130 çeşit bira menüsüyle oldukça geniş bir kitleye hitap eden mekanı özel kılan; kendisine özgü ev yapımı aromatik ‘Garre Tripel’ isimli %11.5 alkol oranlı Ale birası. Köpük dolu akvaryumu andıran bir bardağı yaklaşık 4 Euro ve hoş bir plakada, tatlı peynirler ile servis ediliyor. Yemek isterseniz soğuk ve sıcak yemek servisi de var. Bira masanıza ilk geldiğinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, çünkü kocaman bardağın sadece 3 santiminde bira var, kalanı köpük dolu. Ancak garsonlar uyarıyor ‘Wait, it will come…’

Biraz bekledikten sonra köpük azalıyor ve bira ortaya çıkıyor fakat tamamen köpüğün yok olması, tadını kaçırabilir. Oran tam tersine döndüğünde içmeye başlayabilirsiniz. Birayı ilk tattığınızda yumuşak ve pürüzsüz bir malt tadı içtiğiniz biranın alkol oranını gizleyebilir. İçerisinde sanki şeftali ve narenciye tatları var gibi gelebilir. Fakat sonlara doğru sertleşen bira muhteşem bir Behzat Ç. bitirişi yapmanızı sağlayacaktır. Yoğun mayalı kıvamı ise ağızda bıraktığı tatla tüm gün boyunca keyfinize keyif katacaktır.

Başlı başına fantastik bir deneyim olan Brugge’de özel bir yer arıyorsanız ilk sıraya Staminee De Garre’yi ekleyebilirsiniz. Burada geçireceğiniz unutulmaz anları 1.5 litrelik şişelerde yanınızda da taşıyabilirsiniz. Ya da bizim gibi Brugge’e tekrar gelmek için bir neden olarak anılarınızı burada bırakabilirsiniz.

Yeryüzünde içebileceğiniz en harika biralardan biri. Ortamı, gelenekleri ve hoş mimarisiyle De Garre’yi mutlaka keşfedin!

De Garre Bira