Zapatista Coffee

Zapatista İle Bio Organik Kahve Zamanı!

Üçüncü nesil kahvecilik akımına farklı bir yorum getirmeyi amaçlayan ve Şişhane’de yaklaşık 2 ay önce kapılarını açan Zapatista Kahve, Meksika’nın Chiapas eyaletindeki Maya kökenli çiftçilerin ‘adil ticaret’ anlayışıyla ürettiği bio organik Zapatista kahvesini Türk kahve severlerle buluşturdu.

Soğuk Americano ve Espresso ile denediğim Zapatista kahvenin tadından öte bence asıl amacı ile benim başımı döndürdü. Kahvenin yetiştirildiği Chiapas eyaletindeki Zapatist kolektifler, Zapatista kahvenin satışından elde edilen gelirleri tüm yerli halkların ortak eğitim, sağlık, barınma, beslenme ve güvenlik gibi ihtiyaçları için kullanıyor. Yani, içtiğiniz kahvelerden elde edilen gelirlerin bir bölümü çiftçilere ulaştırılıyor.

Gelelim menüsüne,

Zapatista Kahve’de; Espresso, Ristretto, Espresso Romano, Espresso Macchiato, Espresso Lungo, Cortado, Flat White, Mocha, Mexican Espresso Soda, Espresso Freddo, Ice Americano, Cold Brew gibi birçok çeşit bulabilirsiniz. Zapatista Kahve’de birkaç çeşit çay da var. Yakın zamanda ise ufak atıştırmalıklar yerini alacak.

Fiyatlar 5.5 TL ve 14 TL aralığında… Mesela, Ristretto 5 TL., Ice Mocha 10 TL.

Zapatista Kahve şimdilik Şişhane’de olsa da kısa süre içerisinde İstanbul’un belli semtlerinde karşımıza çıkmaya devam edecek.

Bio organik kahve ne demek?

Herhangi bir otoban ya da sanayi bölgesi olmayan alanlarda, endüstriyel tarım yapılmamış arazilerde ve kimyasal ürün (hormon, ilaç vs.) kullanılmadan yetiştiriliyor. Gübre olarak doğal gübre kullanılıyor. Sulamada kullanılan sui se her aşamada denetlenen bir su. Bu koşullarda üretilen kahveler “% 100 bio organik kahve” unvanını alıyor.

Kahve Akademisi çok yakında

Zapatista kahveyi Türkiye pazarına sokan Dünyalık Grup kurucuları, Zapatista Kahve Akademisi kurmaya hazırlanıyor. Akademide; kahve kavrulmasında, kahve pişirilmesi ve demlenmesinde uzman, tadım testlerinde bilirkişi olacak Baristalar yetiştirilecek. Eğitim alacak kişilerin, konaklama, yeme ve içme ihtiyaçları Dünyalık Grup tarafından karşılanacak.

NOTLAR; 

  • Kahve çeşidi bol
  • Dışarıda oturma alanı var
  • Sohbetler için uygun
  • İleride atıştırmalıklar menüye eklenecek

Zapatista İletişim Bilgileri

Adres: Evliya Çelebi Mah. Kıblelizade Sk. No:14/A Beyoğlu
Telefon: 0 212 243 15 49