Amasra için en güzel zamanlar geliyor!

Amasra için en güzel zamanlar geliyor!

Batı Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Bartın’a bağlı Amasra için en güzel zamanlar geldi. Havası, doğal güzellikleri, denizi ve küçük sahil kasabası görünümü ile her yıl pek çok insan konuk eden Amasra’da hayal ettiğiniz gibi bir hafta sonu tatili planlayabilirsiniz.

Amasra gezilip görülecek yerleri ve tabi ki deniz kenarına kurulu restoranları ile tam bir keyif şehri. Amasra Kalesi, Osmanlı Hamamı, Bedesten Anıtı, Cenova Şatosu, Amasra Müzesi, Amasra Galla Pazarı, Göldere Şelalesi, Amasra Feneri, Bakacak Mevkii, Amasra Plajı, Gürcüoluk Mağarası ve Amasra Küçük Kilise gezip görmeniz gereken yerler arasında.

Amasra’ya çok yakın iki arkadaşımızla gittik. Tamamen amaç akşam deniz kenarında rakı balıktı ve gerçekten keyif aldık. İnsan bu tarz kaçamakları sıkça yapmalı. İnsanın nefes almaya, deniz kenarında rahatlamaya ve iki dost sohbetine her zaman ihtiyacı vardır. Sabah yola çıktık. Ankara’dan 3 saat süren rahat ve yeni yapılmış bir yoldan Amasra’ya ulaşmak mümkün. Amasra’ya gittiğiniz zaman kesinlikle güzel bir köy kahvaltısı yapmalı ardından akşam yemeği için kendiniz bir restoranda yer ayırmalısınız çünkü akşam yer bulmak biraz zor oluyor. Akşam için yerinizi ayırttıysanız hemen bu küçük sahil kasabasını gezmeye başlayın. Mesela biz sabah kahvaltıdan sonra Amasra kalesi ve diğer gezilecek yerleri görmeye gittik ancak öğlen saatine kalınca hava gerçekten sıcak oluyor bunun için akşamüstü çevre keşiflerine gitseniz iyi olur.

Akşam yemeği için size tavsiyem Sahil Balık Restoran! Mezeleri ve balıkları inanılmaz lezzetli. Öğlen yemeğimizi de Gün Batımı Balık Restoran da yedik. Her ikisi de güzel ve hizmetleri başarılı denize sıfır restoranlardan. Amasra çok pahalı değil. Biz bayram zamanı gittiğimiz için Büyük Liman Otel’de kalmak zorunda kaldık. Otel oldukça eski. Birde son dakika planı olunca yer bulduğumuz tek otel oldu. Ama siz giderseniz hem erken rezervasyon yaptırın hem de farklı bir tesis tercih edin.

Amasra

Amasra denizinin güzel rengi, havasının güzelliği ve küçük bir sahil kasabası olmasının yanı sıra Osmanlı zamanından kalma pek çok yapısı ile sizi de büyüleyebilir. Burada huzur var. Amasra’ya balık yemeye gelmeli insan! Bir hafta sonu bile olsa kesinlikle gelin ve görün. Benden size tavsiye…