Samandağ Sahili - Antakya

Samandağ Sahili – Antakya

Antakya’nın 22 km güneybatısında bulunan 16 km uzunluğundaki Samandağ Sahili daha çok yerli halkın tercih ettiği bir yer olsa da, yazları Antakya’ya gelenlerinden uğramadan gitmemeleri gereken güzel bir plajdır. Kumsalı ince kum. Denizde 50 metre kadar ilerledikten sonra 2m derinliğine ulaşıyorsunuz. Yaz aylarında meltem ve lodos estiğinde biraz dalga oluşuyor.

Samandağ Sahili
Samandağ Sahili

Ağustos, eylül aylarına doğru dalgalar biraz daha azalıyor.  Sörf ve yelken için uygun bir plaj. Şemsiye ve şezlong bulmanız biraz zor bu yüzden malzemelerinizi yanınızda getirebilirsiniz.  Bölgede Lazkiye’ye kadar giden mavi turlar düzenleniyor. 8.30 ile 19.30 arasında yapılan turlarda kahvaltı ve öğle yemeği dahil. 16 km uzunluğundaki Samandağ Sahili içinde kara ulaşımı olmadığından dolayı, Torosların bir uzantısı olan Keldağın eteklerinden kumsallara gidiliyor. Keldağın denizle birleştiği yer dalış için ideal. Samandağı’ndan İskenderun’a da turlar düzenleniyor. Pansiyon ve restoranlar Çevlik ve Deniz sitesinde bulunmaktadır.

Samandağ Plajı
Samandağ Plajı

Plajda yiyecek-içecek ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir çok yer bulunmaktadır. Samandağı’na geldiğinizde Aziz Simeon Manastırı’nın kalıntılarını gezebilirsiniz. Muhammet El Arabi Türbesi’ni, eşine az rastlanır Vespasianus ve Titus Tünelini, Beşikli Mağarasını, Hz. Hızır Makamını ve Ermeni köyü şirin Vakıflı’yı görün.