Lord of the Rings - Amazon Prime

Amazon’un Lord of the Rings dizisinin ilk sezonu yirmi bölümle birden mi gelecek?

Amazon’a ait yayın platformu Amazon Prime Video, yüksek bütçeli ve kaliteli dizileriyle yoluna emin adımlara devam ediyor. The Boys, Tom Clancy’s: Jack Ryan ve Good Omens gibi işleriyle beğeni toplayan platform, en büyük kozunu henüz oynamadı. Amazon Prime Video, bir Lord of the Rings dizisine ev sahipliği yapacak. Dizinin beş sezon için bir milyar doları aşan bir bütçeye sahip olduğu iddia edilmişti.

On dört yaşındayken okuduğu Hobbit kitabıyla Tolkien hayranlığı başlayan, J R R Tolkien ve eserleri hakkında birçok çalışması olan profesör Tom Shippey,  Amazon tarafından yapılan Lord of the Rings dizisinin kreatif ekibinde yer alıyor. CinemaBlend’in haberine göre Tolkien’in işlerini diziye adapte etmekle görevli olan Shippey, Deutsche Tolkien ile olan röportajında lokasyonlar, çekim süreci ve ‘yirmi bölümlük bir ilk sezonun’ olasılığı hakkında açıklamalar yapmış. Haberin orijinal ve İngilizce kaynağında Almanca dilinden çeviri yapıldığı için yanlış anlaşılmaların meydana gelmiş olma ihtimali göz ardı edilmemeli.

Tom Shippey, J.R.R Tolkien ve eserleri konusunda önemli çalışmalara imza atmış bir profesör
Tom Shippey, J.R.R Tolkien ve eserleri konusunda önemli çalışmalara imza atmış bir profesör

Tom Shippey, yaptığı açıklamada ‘’Çekimler kronolojik olarak değil, mekanlara göre ilerliyor. Mantıksal olarak bir mekandaki çekimler esnasında sezonun tümünü kapsayacak sahneleri aradan çıkarabilir ve bir daha oraya geri dönmeyebilirsiniz. Fakat bu, hikayenin sonunu başlangıçtan itibaren kesin bir şekilde biliyor olduğunuz anlamına gelir. İlk sezonda yirmiye yakın bölüm olması düşünülüyor. Yani sonun ne olacağına net bir şekilde karar verilene kadar, çekime başlayamazlar.’’ dedi.

Birçok yayın platformunun kendine ait dizileri genellikle sezon başına 8-13 bölüm arasında yayınlanıyor. Dolayısıyla yirmi bölümlük bir sezon, özellikle bu kadar uzun bir Lord of the Rings sezonu devasa bir gelişme olur.

Amazon’un Tolkien Estate ile olan anlaşmasının beş sezon ve bir potansiyel spin-offu kapsayacak şekilde olduğu açıklanmıştı.

Amazon’un Lord of the Rings dizisinin ilk iki bölümü Jurassic World: Fallen Kingdom’dan tanıdığımız J.A Bayona tarafından yönetilecek. Ayrıca çeşitli kaynaklardan edinilen bilgiye göre Markella Kavenagh, ‘Tyra’ isimli bir karakterle dizide yer alacak. Game of Thrones ekibinde yer almış bir isim olan Bryan Cogman da diziye danışman olarak katıldı.

Lord of the Rings dizisi ne zaman yayınlanacak?

Lord of the Rings dizisinin 2021 yılının son çeyreği veya 2022 yılının başında Amazon Prime Video’da yayınlanması bekleniyor.