Amerika’da Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

Amerika’da Çalışma İzni ve İş Şartları, Gerekli Belgeler

Amerika Birleşik Devletleri iş olanakları açısından oldukça iyi bir seviyedir. Bu nedenle ülkemizdeki insanların büyük bir kısmı daha iyi şartlarda çalışmak için göç etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak çalışabilmek için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunlardan biri de çalışma vizesi almaktır. Çalışma vizeleri geçici, mevsimlik, değişim programında çalışma ve de sürekli çalışma şeklinde olmak üzere 4 farklı şekildedir.

Kişiler uygun oldukları vize türlerinden herhangi birine başvuru yaparak Amerika’da çalışma imkanı elde edebileceklerdir. Elbette ki vize türlerine uygunlukta burada iş ilişkisi kuracağınız iş verenlere, iş türüne ve de uyruğunuza göre değişkenlik göstermektedir. Eğer gerekli koşullar sağlanıyorsa Amerika gibi büyük bir ülkede kalıcı ikamet hakkı elde edilebilmektedir.

Amerika - New York
Amerika – New York

Amerika Geçici Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika’da dönemsel olarak çalışmak isteyenler geçici vize türüne başvuru yapmalıdır. Bu ülkeye geçici bir süre için çalışmak için gelenlerin H1B vize türünün başvurmaları gerekmektedir. H1B vizesinin alınabilmesi için bu ülkedeki bir iş verenin size iş teklifinde bulunmuş olması gerekmektedir.

İş koşulu sağlandıktan sonra ise H1B vizesi almak adına Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Bürosu’na dilekçe yazılır. Vizeye başvuran kişilerin genel olarak lisans mezunu olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu vizeyi alabilmek için belirli bir kota da vardır. Kota her sene yenilemektedir. En son kalan boşluklar için de kura çekilecektir. Amerika geçici çalışma vizesine başvuru yapmak için gerekli olan evraklar; nüfus cüzdanı, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, şahsi vize talep dilekçesi ve de Amerika’daki iş veren tarafından temin edilecek DS 160 ve U-123 formu gerekmektedir.

Manhattan Çalışma izni
Manhattan – Amerika

Amerika Mevsimlik Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde sezonluk olarak çalışmak isteyen tarım işçileri H-2A vizesine başvuru yapmalıdır. Genel olarak bu vizeyi alabilecek kişi sayısı Amerika’daki iş olanaklarına ve işçi ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Mevsimsel olarak çalışacak kişiler de yine tıpkı H1B vizesi için gerekli olan evrakları tamamlayarak, ilgili makamlara teslim etmelidir.

Amerika Kalıcı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Amerika’da kalıcı olarak çalışmak ve de yaşamak için E1 ya da E2 vizesi alınması gerekmektedir. E1 vizesi genel olarak bu ülkede ticaret yapmak isteyenlere verilmektedir. Ancak çalışma izninin onaylanması için gerçekleştirilen ticaretin Amerika ve Türkiye arasında karşılıklı gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda gerçekleştirilen işin de sürekliliğinin olması şarttır. Tek seferlik ya da kısa süreli ticari işler için E1 vize ve çalışma izninin alınması mümkün değildir.

Amerika’ya yatırımcı olarak gitmek ve çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü de E2 vizesidir. Bu vize türünün onaylanması için Amerika ve Türkiye arasında yatırım anlaşmasının bulunması şart koşulur. Ülkemiz vatandaşları bu anlamda vize almakta zorlanmazlar. Çünkü zaten iki ülke arasında hala geçerliliğini sürdüren bir anlaşma vardır. E2 vizesine başvuru yapmak için diğer bir önemli koşul da yatırımcı şirketin sahibi olmak, müdürü olmak ya da önemli bir pozisyonda çalışıyor olmak gerekecektir.

Her iki vize türüne de başvuru yapmak için gerekli olan evraklar; Nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik fotokopisi, seyahat sonrasında da en az 6 ay süreyle geçerliliği bulunan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, DS-160 formu, İngilizce vize talep dilekçesi, faaliyet belgesi fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirketin imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi ve MRV ücret dekontudur.

Amerika İş Olanakları Açısından Nasıl Bir Ülke?

Amerika bilindiği gibi ekonomik anlamda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak bilinir. Özellikle de burada üretim ve tüketim seviyesinin çok iyi seviyede olması, Amerika Birleşik Devletleri’ni de iş olanakları bakımından çok zengin hale getirmiştir. Fakat bu ülkede iyi bir iş bulmak istiyorsanız, seçmiş olduğunuz sektöre dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer sizlerin çalıştığı alanda Amerika çok fazla çalışan kişi yoksa daha kolay iş bulabilirsiniz. Çünkü Amerikalı şirketler oluşan iş gücü açığını gidermek amacıyla yabancı uyruklu kişileri tercih etmektedirler. Bu nedenle de ülkeye her yıl binlerce göçmek çalışmak için buraya gelir.

Lincoln Anıtı
Lincoln Anıtı

Amerika Birleşik Devletleri gibi çok büyük bir ülkede iş bulmanın birbirinden farklı yöntemleri vardır. Genel olarak bağlı bulunulan şirketler, kendilerini burada da temsil etmek için işçi gönderimi yaparlar. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse ve de kişisel olarak iş bulunup çalışılmak isteniyorsa, çeşitli internet sitelerinden ya da gazetelerden iş ilanlarını inceleyerek başvuru yapılması gerekecektir. Bunun yanı sıra ise geçici iş bulma ajanslar aracılığı ile de bu ülkede iş bulmak mümkündür. Gazete ve internet sitelerinden iş bulunacaksa da, hangi semtte oturulacağına ve çalışılmak istenildiğine önceden karar vererek, bu yönde ilanlara bakılması çok daha doğru olacaktır.