Güzel Ülkem Türkiye
Metin Özdamarlar - Güzel Ülkem Türkiye

Eglenceli Gezi: Güzel Ülkem Türkiye

Nihayet gezme mevsimi geldi tatil planları yapılmaya başlandı. Kimileri tatilde dinlenip eğlenmeyi isterken kimileri de daha önce bilmediği yerlere fırsat bu fırsat deyip gidip gezip öğrenmeyi seçecektir. İşte tatili gezerek değerlendirmek isteyenler ve ülkemizde ne güzellikler var kim bilir diye merak eden çocuklar için Eğlenceli Bilgi serisi yeni bir kitap çıkartmış adı “Güzel Ülkem Türkiye”.

Efes’ten Tuz Gölü’ne, İshak Paşa Sarayı’ndan Kapadokya’ya ülkemizdeki değerler bir bir özenle işleniyor. Kitapta yer alan önemli yapıların ne zaman yapıldığı ne için kullanıldığı ve belirgin özelliklerine değiniliyor. Üstelik çocukları bilgi karmaşası ile boğmayacak eğlenceli bir üslupla yazılmış olmasını önemli bir ayrıntı olarak görüyorum. Kitaptaki ilk durak Edirne Selimiye Camii oluyor ve yolculuk boyunca rehberimiz Gezgin bize ülkemizin dört bir yanını gezdiriyor.

Ülkemiz Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış, doğal ve tarihi harikalarla dolu bir diyar… Peki, bu diyarı ne kadar tanıyorsunuz?
Elinizdeki kitap sizi bu harika diyara hayret verici bir keşfe çıkaracak. Üstelik bu yolculuk için kupon biriktirmenize, rezervasyon yaptırmanıza, bilet almanıza da gerek yok! Siz oyalanmadan toparlanmaya başlayın yeter!

Keşif dedik yolculuk dedik, haydi madem biraz ipucu verelim. Sabah kahvaltısında Selimiye’de, öğle yemeğinde Uludağ’da, akşam yemeğinde Efes’te olacağız. Yatıya nerede kalacağımız konusunda ise bir garanti veremiyoruz. Beş yıldızlı oteller olmayacağı kesin… İyimser bir tahminle baykuş seslerinin hiç kesilmediği ıssız bir orman, yüzlerce yıllık bir kalenin içi ya da sesi size ninni gibi gelecek bir nehrin hemen yanı başı olabilir! Ne olursa olsun sonuçta bu yolculuğa çıktığınıza değecek. Bu kitap bazen bilet, bazen rehber, bazen oyun, bazen anahtar yerine geçecek! Bu yolculuk sırasında sizle beraber gezecek meraklı biri daha var. Adı Gezgin. Hele bir yola düşelim kendisiyle tanışırsınız.

Hey, bir dakika koca bir valiz hazırlamaya kalkmayın sakın! Sırt çantanıza birkaç tişört, bir not defteri, bir kalem, bir el feneri, bir harita bir de matara atın yeter. Kendinizi de aldıysanız macera başlasın!

Peki, bu yolculukta sizi neler mi bekliyor?

Mimar Sinan’ın ustalık eseri ve onun gizem dolu özellikleri, Kapadokya’nın hayranlık uyandıran yer altı şehirleri, Uludağ’ın müthiş doğal güzellikleri, Yaylaların bol oksijenli havası, Safranbolu’nun şirin evleri, Anadolu’nun yazılı tarihini başladığı kentin sokakları, Hasankeyf’in inanılmaz yapısı ve daha fazlası…
Haydi, o zaman yolculuk başlasın, Güzel Ülkem Türkiye muhteşem güzellikleri ile sizleri bekliyor.

Güzel Ülkem Türkiye

Yazan: Metin Özdamarlar
İç Resimler: Fatih Okta
9+ yaş, 192 sayfa
Eğlenceli Gezi 113
Eğlenceli Bilgi
Timaş Yayınları