Jurassic World: Fallen Kingdom – Film Eleştirisi
Jurassic World: Fallen Kingdom – Film Eleştirisi

Jurassic World: Fallen Kingdom – Film Eleştirisi

Yapım Yılı : 2018 Tür : Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu

Bu yaratıklar bizden önce buradalardı. Ve eğer dikkat etmezsek, bizden sonra da burada olacaklar.

El Orfanato ile başladığı kariyerini A Monster Call ile devam ettiren yönetmen J.A. Boyana, Jurassic World ile resmen Hollywood sinemasına giriş yapmış oldu. 93’te vizyona giren Spielberg’ün efsane filminin devamı olan Jurassic World, 2015’te vizyona girdiğinde öyle 93’teki film gibi ahım şahım bir hava yaratmasa da kırdığı rekorlarla gişede başarıyı yakaladı. Tabii Hollywood sineması asla yerinde durmaz ve gişede parayı bulan her filme illa devam çeker. Dinozorları bize geri getiren Fallen Kingdom için özetle oldukça eğlenceli, keyifli, aksiyon dolu ve tabii ki bol bol yırtıcı dinozorlarla dolu bir film diyebiliriz. Ne kadar gereksiz bir ikinci film olsa da hakkını veren bir film olduğunu söyleyebilirim.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse… İlk filmde adayı terk ederek kaçan kahramanlarımız adaya geri dönmek zorunda kalır. Ne kadar insan üretimi olsalar da dinozorlar hayvan olarak sayılıyor ve dünyada birçok insan, özellikle hayvan hakları koruyucuları, onların mahsur kaldıkları adadan kurtarılmaları gerektiğini düşünüyor. Bu sebeple ilk filmdeki kahramanlarımız yanlarında bir ordu ile adaya geri dönüp her türden birer tane kurtarma görevine atılıyor. Yalnız şöyle bir sorun var: Adada var olan yanardağ patladı patlayacak durumda. Ada yok olmadan bütün dinozorların tahliye edilmesi gerek.

Jurassic World: Fallen Kingdom – Film İncelemesi
Jurassic World: Fallen Kingdom – Film İncelemesi

Son birkaç senede jön olarak karşımıza çıkan Chris Pratt ile Jessica Chastain’in ikizi olduğunu düşündüğüm Bryce Dallas Howard’ın tekrar başrolünde olduğu filmde birkaç yeni arkadaş ile tanışıyoruz. Tabii ki Blue’suz film olmazdı; o da var. Oyunculuk adına oldukça başarılı sayılabilecek film görsel açıdan da tatmin edici. 93’teki filme birçok gönderme yapan film aksiyon düzeyini ilk filme göre bayağı bir arttırmış. Özellikle filmin sonlarında tüm aksiyonun tek bir şatoda geçiyor olması filmin heyecanını arttırıyor. Zaten Fallen Kingdom, ilk filme göre daha bir gerilim dolu, daha bir vahşi olmuş. Indoraptor’a selamlar.

Aksiyon ve vahşi dinozor sayısındaki artış dizinin heyecanını arttırmasına karşın bu sefer filmde farklı bir şey denemişler ve filmin temelinde yatan “hayat yolunu bulur” sözünü bize fazlasıyla hissettirmişler. Dinozorlara karşı ciddi bir sempati beslememizi sağlayan film bazı sahnelerde bizi fena bir şekilde üzmeyi başarıyor. Özellikle Diplodocoidea sahnesi gerçekten de başarılıydı. İlk filmde özgürlüklerini doyasıya yaşayan dinozorları gördüğümüz konumdan özgürlükleri ellerinden alınmış, “üretim” de olsalar her hayvan gibi özgürlüğe sahip olmaları gerektiği fikrine geçiş yapıyoruz. Bunu da başarılı bir şekilde yaptıklarını düşünüyorum.

Jurassic World: Fallen Kingdom, aksiyonu ve gerilimi doyasıya yaşayabileceğiniz, yer yer duygusallaşacağınız, oldukça eğlenceli ve keyifli bir film olmuş. Fazla abartılmadan, keyif almak, kafa dağıtmak için izlemeye gittiğinizde mutlaka tadını çıkaracaksınız. Film, ne kadar 93’teki efsane filmin şanını korumaya çalışsa da karşılaştırma yapmamanızı öneririm. Tadımlık film. İzleyin, keyiflenin.

Jurassic World
Jurassic World: Fallen Kingdom
Yönetmenlik
7
Sinematografi
7
Senaryo
6
Kurgu
7
Müzik
6
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0
6.6