Şeytan Seçmeleri: Starry Eyes

Şeytan Seçmeleri: Starry Eyes

Hollywood, çok alengirli bir yer. Oralarda oyuncu olabilmek, ya da düzeltiyorum, herhangi bir ülkede oyuncu olabilmek gerçekten çok zordur. Elinize verilen ve daha önce hiç görmediğiniz bir kağıdı oynar, oturan birkaç kişiyi etkilemeye çalışırsınız. Size asla oyuncu olamaz derler, siz bir yolunu bulur star olursunuz. Sinemada bu çetrefilli yolun filmleri birçok kez yapıldı. Ama inanın hiçbiri böylesine ilginç ve çılgın bir film yapmadı. Starry Eyes; Hollywood’da oyuncu olabilmek, şöhrete ulaşmak için aşılması gereken adımların eleştirisi. Fakat bunu çok farklı bir yöntemle anlatan ve hakkını da veren, son yıllarda izleyebileceğiniz en ilginç filmlerden biri.

Sarah; şöhret olma hayalleri ile yanıp tutuşan bir kızdır. Sürekli oyunculuk seçmelerine gitse de bir türlü istediğini elde edememektedir. Kameranın arkasında oturan umursamaz adamlara oynadığı farklı karakterleri bir türlü beğendiremez. Tam vazgeçecekken jürilerden biri kendisini biri ile tanıştırmak istediğini söyler. Astraeus Pictures’ın sahibi Sarah özel olarak ilgilenmeye başlar. Fakat Sarah’ın Astraeus ile ilişkisinden sonra hayatı değişmeye başlar. Fakat bu değişim iyi değil iğrenç bir yöne doğru gider.

Filmin temelde özeti: Hollywood’da oyuncu olabilmek için kendinizden arınmanız, içindeki şeytanı çıkarıp onların istediği kişi olmanız gerekir. Sarah da sırf oyuncu olabilmek için kendini vermeye bile razı olur. Fakat zamanla kendisindeki değişimler onu ürkütmeye başlar. Sarah, hastalıklı birine dönüşür ve zamanla yapımcının istediği şeytana evrilmeye başlar. Başına gelenler, yaşadıkları da bir korku filmi tadında ekrana aktarılır.

Starry Eyes
Starry Eyes – Şeytanın Gözleri

Aslında film için korku filmi diyemeyiz ama gerilim filmi olduğunu iddia edebilirim. Filmin fikri kesinlikle harika. Fakat başroldeki Alex Essoe, oyunculuğu ile filmin fikrini geride bırakarak ben burdayım diyor. Oyuncu olmaya çalışan kadını canlandıran Alex Essoe, ilginç bir şekilde film için yaptığı oyunculukla da gözleri kamaştıryor. Filmde oyunculuk için her şeyi yapmaya hazır olan bir karakter olan Alex aslında çoğu gerçekten yapıyor. Sarah’ın böcek yemesi gerektiği sahnede Alex gerçekten ağzına böcek koyarak, gerçekten kusuyor. Keza filmdeki bütün ağlamalar gerçek. Alex, filmde oyunculuğunu kanıtlamaya çalışırken aslında gerçekten oyunculuğunu kanıtlayarak hem ironik hem de sürreal bir işe imza atmış.

Eleştirmenlerin David Croneneberg ve David Lynch ortak film yaparsa ancak böyle olur dediği filmin galasında seyircilerden biri bayılmış, seyirci için film durdurulmuştur. Yönetmenliğini Kevin Kolsch ve Dennis Widmyer yaptığı filmin senaryosunu okuyan yapımcılar filmin “fazla şeytani” bulup bazı yerlerini çektirmemiştir. Birçok eleştirmenin sürreal ve mükemmel bulduğu filmi açıkçası ben de çok beğendim. Oyuncu olmak için ne kadar ileri gidebilirsin fikrini öylesine farklı işlemişler ki beğenmemek ve takdir etmemek elde değil.

Sözün özü… Starry Eyes, oyuncu olmak isteyen bir kadının şeytani bir yapımcı ile tanışmasından sonraki değişimini anlatıyor. Sarah; zamanla Hollywood’un istediği canavara evriliyor. Ellerindeki başarılı hikayeyi oldukça karakteristik bir şekilde çeken yönetmenler eleştirmenler tarafından iyi notlar aldı. Şahsen izlediğim için de pişman olmadığım ve hayatıma Alex Essoe gibi bir kadını soktuğu için epey bir mutlu oldum. Eğer enteresan bir gerilim filmi arıyorsanız ve çok yetenekli bir kadın izlemek istiyorsanız Starry Eyes’ı size zevkle öneriyorum.

Starry Eyes
Yönetmenlik
8
Sinematografi
8
Senaryo
8
Oyunculuk
10
Müzik
7
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0
8.2