Oscar’ın Ardından
Oscar’ın Ardından

Oscar’ın Ardından

Uzun ve yorucu bir gecenin ardından nihayet 88. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Özellikle Meslek Birlikleri’nin kararlarından sonra aklımız iyice allak bullak olmuştu. Ve çok başlı bir törene doğru yol almıştık. Nitekim bazı kategorilerde bunun sonuçlarını da gördük. Sürprizler oldu. Bazılarına burun kıvırdık. Şimdi dikkat çeken kategorilere adım adım bakalım:

➡️ “En İyi Film” kategorisinde üç başlı bir yarış mevcuttu zaten. The Revenant, The Big Short ve Spotlight. Kurgu ödülünün Mad Max: Fury Road’a gitmesiyle The Big Short’un yarıştan iyice uzaklaştığını gördük. Açıkçası ben hala bunun The Revenant’a yarayacağını düşünmüştüm. Fakat Spotlight ödüle uzandı. Sonuç olarak kategoride çok daha iyi filmler vardı ama Spotlight da eli yüzü düzgün çekilmiş bir film. Ne filmler Oscar aldı. Ne diyebiliriz ki!

➡️ Kurgu kategorisinde The Big Short’u bir adım önde görüyordum. Açıkçası kazanmasıyla ilgili bir sorunum yoktu. Ben kurgusunu seviyorum ve filmin bütün olayı o zaten. Öte yandan diğer alternatif görülen Mad Max: Fury Road müthiş bir çalışma. Bu yüzden herhangi bir hüsrana uğramadığımızı düşünüyorum.

➡️ Oyuncu kategorilerinde beklenenler oldu. Sadece “Yardımcı Erkek Oyuncu”da Mark Rylance yerine Sylvester Stallone için ümitlenmiştik. Belki biraz nostalji rüzgarına kapılmıştık; lakin Sylvester Stallone ve Tom Hardy’i tercih etsem de Mark Rylance da yıl içerisinde önemli bir performansa imza atmıştı.

➡️ En güzel sürpriz ise Ex Machina’nın “Görsel Efekt” kategorisinde aldığı ödül. Hepimiz hak ettiğini söylüyorduk ama alacağına hiç inanmıyorduk. Star Wars veya Mad Max gibi büyük yapımların arasından sıyrıldığı için oldukça memnunum. Keşke her sene böyle nev-i şahsına münhasır kararlar verseler.

➡️ Teknik kategorileri Mad Max: Fury Road silip süpürdü. Sanırım hiçbirimizin itirazı olmaz.

➡️ Yine Emmanuel Lubezki üç senedir üst üste Oscar alarak hat-trick yaptı. Büyük başarı. Keza aynı şekilde Alejandro González Iñárritu’nun da iki kez üst üste hedefi tutturması önemli bir olay.

➡️ Son olarak Leonardo DiCaprio’nun Oscar’a uzanamaması global bir sorun haline gelmişti. Nihayetinde hepimiz rahatladık. Şaka bir yana kendisini fazlasıyla seviyorum. Evet bu yıl belki en iyi performans değildi ama sanki her sene hak eden alıyormuş gibi bir pozun içine girmenin manası yok. Ayrıca yarıştığı kategoride Michael Fassbender dışında kendisinden iyi olan bir performansta yoktu. Brie Larson bile bu çömezliği ile aldıysa! Neyse sonuç olarak kendisini tebrik ediyor ve bundan sonra kariyerinde daha riskli roller almasını istiyorum.