Sadullah Paşa Yalısı
Sadullah Paşa Yalısı

Sadullah Paşa Yalısı

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler arasında restore edildikten sonra daha çok ilgi gören ve içinin güzelliği ile bilinen Sadullah Paşa Yalısı var.

Hafta sonu İstanbul’da Anadolu Yakasını yeniden keşfetmek ve gezmek isterseniz tercihlerinizi erkenden yapmanızı tavsiye ederim. Cumartesi ya da Pazar gününüzü Anadolu yakasına ayırırsanız keşfedeceğiniz güzellikler ile tarihe şahitlik edebilirsiniz.

Sadullah Paşa Yalısı Gezisi
Sadullah Paşa Yalısı Gezisi

Sadullah Paşa Yalısı, Çengelköy’de vapur iskelesine gelmeden önce görebileceğiniz bir yapıdır. Klasik ahşap yalılardandır. Ortalama 200 yıllık geçmişi ile muhteşem bir yerde görenleri büyülemektedir. Oval salonu, sekiz odası ve geleneksel Osmanlı yalı mimarisi ile yapılmış olan kusursuz bir yapıdır. Ama oldukça acıklı bir hikayesi vardır. Sadullah Paşa’nın eşi Necibe Hanım, Viyana’da ölen kocasını 25 yıl bu yalının penceresinde beklediği bilinmektedir. Eşine bağlılığı ve sevgisi ile tarihe geçen Necibe Hanım’da bu yalıda vefat etmiştir.

Önünde bir de çeşmesi bulunan Sadullah Paşa Yalısı kesinlikle Anadolu Yakasında görülmesi gereken en güzel yerlerin başında gelmektedir. Siz de güzel bir plan yaparsanız Sadullah Paşa Yalısını bu plana dahil etmelisiniz.