Şirince’de Gezilecek Yerler Rehberi
Şirince’de Gezilecek Yerler Rehberi

Şirince’de Gezilecek Yerler Rehberi

Masalsı güzelliği ile sizi mutlu edecek bir dağ köyü burası. 200 yıl öncesine dayanan tarihinde ilk Romalılara ev sahipliği yapmış güzel bir mekan. Mimarisi neyse ki hala bozulmamış bir şekilde, dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında eski evlere bakarak huzur bulmak mümkün.

St. John Kilisesi’ni Ziyaret Edin 

Bu tarihi kilise artık kilise olarak kullanılmayıp, boş dursa da içindeki hafif silinmiş duvar resimlerini görmeniz mümkün. Arka bahçesinde ortasında Meryem Ana’nın Heykeli‘nin durduğu küçük süs havuzunu ve parmaklıklardan muhteşem Şirince manzarasını görebilirsiniz. Sezonda burada çay da içebiliyorsunuz, dilerseniz bahçenin alt katında otantik bir şarap mahzeni bulunuyor, gezip fotoğraflayabilirsiniz.

Hodri Meydan Kulesi 

Burası Şirince’nin en yüksek noktası, fotoğraf ve manzara sevenler için her yeri görebilecekleri muazzam bir yer, mutlaka ziyaret edin.

Şirince Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Şirince İsmi Nereden Geliyor?

Aslında yıllar önce köyün eski adı ilginç bir şekilde Çirkinceymiş. Ancak 1926 yılında demek Vali de bu ismi sevimli bulmamış ki Şirince olarak değiştirmiş.

Araba Yasak

Şirince’nin sokakları dar ve girintili, çıkıntılı taşlarla kaplı. Arabanızı bir bölgeye park edecek ve otantik sokaklar arasından tırmanmaya başlayacaksınız. Yazın gidenler için belirtmek gerekirse, parmak arası terliklerle o sokaklarda yürümek pek keyifli olmuyor eğer varsa spor ayakkabınızı giyiverin.

Fotoğraf Çekmek Şart

Gerçi artık fotoğraf makinesi olmayan kalmadığı için ille yanınızda makineniz olsun diye hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama muazzam fotoğraf kareleri ortaya çıkacaktır. Mesela buradaki tüm resimler benim makinemden dökülenler.

Şarap Almadan Dönmeyin

Aklınıza gelmeyen meyvelerden bile yapılmış şaraplar var burada. Dilediğiniz gibi tadın kimse size kızmayacaktır. Ancak belirtmeliyim ki meyve şarapları biraz fazlaca tatlı, herkes hoşlanmayabilir. Tavsiyem ise; şeftali şarabı, kavun şarabı gibi fantezi lezzetler tadabilirsiniz. Ancak yine de nolur nolmaz bir şişe de kırmızı şarabından alın.

Her Milletten İnsan

Turlar buraya her milletten turist taşıyor, karşınıza bir sokaktan Japonlar diğer sokaktan Amerikalı, Fransız falan çıkarsa sakın şaşırmayın. Sonuçta artık dünyaca ünlendi bu sevim köy. Ortam oldukça sıcak ve keyifli.