Yasal Yoldan Film İzleme

Yasal Olarak Film İzleme Yöntemleri

Son dönemlerde ülkemizde filmleri hızlı ve en ucuz -hatta bedava- izleyebilmek için illegal yollara başvurmaktan çekinmiyoruz. Bir vizyon takipçisi olarak ise her geçen gün artmakta olan bilet fiyatları en büyük gerekçelerimizden biri olsa gerek. Sinema salonları paylarına düşen paranın daha fazla olması için büyük bir çaba sarf ediyor. Film başlamadan önce onlarca dakika reklam izlettirmeleri ise cabası. Vizyon filmlerinin yanı sıra diğer filmleri izleyebilmek içinse sürekli dvd satın almak böylesine kapitalist bir düzende mümkün değil. Hele ki sinefil olma yolundaysanız 5. dvdnizde yılmaya başlıyorsunuz. Hal böyleyken uygun fiyatlar karşılığında satın alabileceğiniz ve gönül rahatlığıyla yasal olarak film izleme imkanı sunan siteleri sizin için derledik.

MUBİ

Mubi
Mubi

Birileri böyle gitmez diyerek bu duruma el atmanın vaktinin geldiğini düşünmüş olmalı. Gözlemlediğim kadarıyla aralarında en kaliteli ve en geniş film arşivinin mevcut olduğu yer Mubi! Ayın 30 gününe karşılık 30 film veriyorlar bizlere. Filmlerin ince elenip sık dokunulduğunu listelerine baktığınızda görebiliyorsunuz. Paket satın almamış dahi olsanız seçtikleri bir filmi gece sonuna kadar ücretsiz izleyebiliyorsunuz. Siteyi incelediğinizde sinemaya dair birçok liste, eleştiri, film vb. şeylere de denk geleceksiniz.

Tivibu

Tivibu
Tivibu

Tivibu’nun sunduğu arşiv ise geniş kitlelere hitap eden eski vizyon filmlerden oluşuyor genellikle. Fakat kullanan çoğu kişinin memnun olmadığını öğrendik; teknik sorunlar, izlenebilme kaliteleri gibi.

Digiturk

Digiturk
Digiturk

Digitürk yıllardır süregeldiği için en çok kullanılanlardan biri olsa gerek. Birçok filme erişebilmenizin yanında vizyon filmlerini en yakın süreçte izleme olanağına sahip olabilirsiniz.

Filmboxlive

Filmbox Live
Filmbox Live

Filmlerine göz attığımda kimsenin bilemeyeceği güzel filmlerden seçkiler yakaladım. Film keşifçilerindenseniz tavsiye edebilirim.

D-Smart

D Smart
D Smart

Mubi’den sonra en iyisi diyebilirim. Klasik filmlerden günümüz filmlerine kadar her damağa hitap edebilecek bir arşiv bulunuyor. Üstelik keşif yolculuğuna da çıkabilirsiniz!

Turkcell TV Plus

Turkcell TV Plus
Turkcell TV Plus

Ailelerinizle ve arkadaşlarınızla izleyebileceğiniz filmler fazlasıyla mevcut. Fakat yeterliliği tartışılır. Bu sitede bunları okuduğunuzu varsayınca sizin için doğru bir seçim olabileceğini sanmıyorum.

Sinemia

Sinemia
Sinemia

Ben açgözlü bir izleyiciyim, bütün vizyon filmlerine gitmek istiyorum diyorsanız Sinemia tam size göre. Sadece 60 liraya, ayda, sinemada 30 film izleme şansı yakalıyorsunuz. Fakat şöyle bir problem var: Sinemia herkesi almıyor! Sadece özel olduğuna inandıkları kişileri alıyorlar. Başvurun ve kaderiniz neyse o olsun!

BONUS: SineBU

Filmi beyazperdede izlemek başka ama öğrenciyiz halimiz de ortada diyenlerdenseniz SineBU’ya göz atmanızı tavsiye ederim. Öngösterimleri dahi öğrencilerin 3 TL’ye izleyebildiği Başka Sinema’nın salonlarından biri olan, aynı zamanda Engelli Sinefiller için sesli betimlemeli seanslar sunan bu sinema hareketi bir harika dostum!