Türkiye’deki Ehliyet Yurt Dışında Geçerli Mi?
Türkiye’deki Ehliyet Yurt Dışında Geçerli Mi?

Türkiye’deki Ehliyet Yurt Dışında Geçerli Mi?

Bildiğiniz üzere ehliyetler değişti ve ehliyet yasalarında da bazı değişiklikler oldu. Bu değişiklikler ile birlikte insanların kafasında acaba ehliyetlerimizi yurtdışında da kullanabilecek miyiz gibi sorular oluştu.

Ehliyetimi yurtdışında kullanabilir miyim?

1 Ocak 2016 tarihinde yeni bir ehliyet yasası yürürlüğe girdi. Türk ehliyetlerinizi yurtdışındaki ülkelerde de 6 ay süre ile kullanabiliyorsunuz. Eski ehliyetlerinizi yurtdışında araba kiralama için, varolan arabayı kullanmak için kullanabilirsiniz. 6 ayın sonunda ise Türkiye’ye giriş çıkış yapmanız gerekmektedir. Eğer 6 aydan fazla bulunduğunuz ülkenin sınırlarında kalacaksanız ehliyetinizi kesinlikle değiştirmeniz gerekmektedir.

Eski ehliyetler ile yeni ehliyetler arasında herhangi bir fark var mı?

Herhangi bir fark yok. Eski ehliyetlerin yurtdışında geçerli olmadığı yönünde yanlış bir bilgi yayılsa da eski ve yeni ehliyetleriniz toplam 84 ülkede geçerliliğini koruyor.

Yurtdışında yaşayanlar ehliyetlerini nasıl değiştirebilir?

Türkiye’ye dönüş yapmanız gerekiyor. Eskisi gibi yıpranan, kaybolan veya yeni ehliyetleri konsolosluklardan almak artık mümkün değil. Tüm evraklarınız ile birlikte Türkiye’ye gelerek, nüfus müdürlüklerinden gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Yeni Ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) web sitesinden başvuru yaparak randevu almanız gerekmektedir. Uygun tarih ve saatinizi seçtikten sonra randevu gününüzde nüfus müdürlüğüne belgelerinizle birlikte giderek 20 dakikalık bir işlem sonrasında 10 gün içerisinde yeni ehliyetiniz adresinize gönderilmektedir. Aradaki 10 günlük süreçte size trafiğe çıkabilmeniz için geçici bir belge veriyorlar.