Whiskey Sour Kokteyl

Whiskey Sour Kokteyl Tarifi

Tatlı – ekşi aromaları seviyorsanız sizinle paylaştığımız whiskey sour kokteyl tarifi ile oldukça lezzetli ve damak tadınıza uygun bir kokteyli kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

150 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan whiskey sour süzgeç, shaker ve malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz otantik ve klasik bir kokteyl tarifi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar içerisinde yumurta akı olsa da içenlerin yumurta kokusu almadan keyifle tükettiği bu kokteylin 1872 yılında Iquique/Şili’de bulunduğu rivayet edilmektedir. Yumurta akı malzemeleri bağlayarak kokteylin daha yoğun bir kıvama sahip olmasını sağlamaktadır. Pek çok profesyonel barmen ve barmaide göre yumurta akı yoğun kıvamlı ve lezzetli kokteyller hazırlamanın püf noktasıdır. Whiskey sourda ise yumurta akı ana malzemedir ve dünyadaki en popüler ve sevilen viski kokteyl tariflerinden birisi olarak bilinmektedir.

Whiskey Sour Kokteyl Malzemeleri

Çok lezzetli ve aromatik bir tada sahip olan whiskey sour kokteyl malzemeleri şu şekildedir:

 • 1 adet yumurta akı
 • Shaker ile çırpmak için buz
 • Şeker şurubu (2 cl)
 • Limon suyu (3 cl)
 • Bourbon viski (5 cl)
 • İsteğe bağlı olarak Angostura bitter

Yumurta akı kokteylin üzerinde köpük tabakası oluştururken kullanılan şeker şurubu kokteyle tatlı bir aroma katar. Limon suyu ise kokteylin ekşi ve narenciye aromasına sahip olmasına yardımcı olur.

Hızlı ve Lezzetli Whiskey Sour Kokteyl Yapılışı

Malzemeleri elde ettikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek çok lezzetli bir Whiskey sour tarifi hazırlayabilirsiniz:

 1. Öncelikle dry shake işlemi ile buz hariç tüm malzemeleri shaker içinde çalkalayın. Bu işlem ile tüm aromalar homojen hale gelecektir.
 2. Karışım homojen hale geldikten sonra buz ekleyerek eliniz üşüyene kadar shaker içinde 15-30 saniye arası hızlıca içeceği çalkalayın.
 3. Kadehinize hazırladığınız içeceği dökün.
 4. Süsleme için portakal kabuğu ya da limon kabuğu kullanarak kokteylin görünümünü taçlandırın.
 5. Daha sonra dilerseniz oluşan köpüğün üzerine Angostura bitterden 2 – 3 damla dökerek kokteyli sunun.

Yoğun tadı, tatlı – ekşi aroması ile whiskey sour kokteyl hazırlanışı için sizinle paylaştığımız bu 5 adımı izleyerek çok lezzetli ve popüler kokteylinizi hazırlayabilirsiniz.