Whisky Sour Kokteyl Tarigi
Whisky Sour Kokteyl

Whisky Sour Kokteyl Nasıl Yapılır?

Whisky Sour Kokteyl yapımı için yarım su bardağı viski, limon, portakal suyu, yumurta akı, toz şeker, buz küpleri, kokteyl karıştırma bardağına koyulup, iyice çalkalanır. Hazırlanan kokteyl shaker ağzından süzülerek bir bardağa aktarılır. Whisky Sour Kokteyl süslemesi için ise bir dilim portakala bıçak ile bir kesik atılarak, portakal bardak kenarına takılır.

Whisky Sour Kokteyl Malzemeleri Neler?

Whisky Sour Kokteyl içindekiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Yarım su bardağı ölçüsünde viski,
  • Çeyrek bardak portakal suyu,
  • 1 çorba kaşığı limon suyu,
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker,
  • ½ yumurta akı,
  • 4 adet küp şeklinde buz,
  • Süsleme için 1 portakal dilimi,

Bu malzemeler ile Whisky Sour Kokteyl tarifi hazırlanır.

Whisky Sour Kokteyl Hikayesi Nedir?

Whisky Sour Kokteyl öyküsü, 1872 yılında Şili liman kenti Iguigu’de, yumurta akı ile içki aromaları bağlama tekniğinin keşfedilmesi ile başlar. Bir gemici olan Elliot Stubb’ın, limanda açtığı bir barda Pisco Sour ismi ile satılan içecek, Şili ve Peru’nun milli içeceği olarak bilinir. Bu barın sahibi olan Elliot Stubb ise Whisky Sour Kokteyl’i yaratan kişi olarak bilinir.

Gemici kokteyl yapmayı kolaylaştıran be bütün aroma tatlarını birbirini bağlayan bir hileyi keşfeder. Ekşi, tatlı aromaları ve viskiyi, yumurta akı ile bağlayarak, Whisky Sour Kokteyl seçeneğini yaratır.

Kokteyl’in Şili ve Peru halkı tarafından büyük ilgi gördüğü ifade edilir. Diğer yandan üne kavuşan kokteylden Peru gazetelerinde bir dönem bahsedilmiştir. Bu kapsamda ünü dünyaya yayılan kokteyl, birden fazla ünlü barda ve otelde menülere eklenir. Peru ve Şili’nin ikinci milli içeceği halini alan Whisky Sour Kokteyl, ünlü otel ve barlarda, yumurta akı ile aromaları bağlama tekniği kullanılarak halen yapılmaktadır.