Antalya Yanartaş

Yanartaş

Antalya’da gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. Eğlenmek, dinlenmek, yeni yerler keşfetmek ve tabi ki hayal ettiğinizden daha da güzel bir şehir tanımak için fırsatların sizi beklediğini bilmelisiniz. Yalnız bu sadece yaz ayları için geçerli değil. Biliyorsunuz ki Akdeniz’de yılın her mevsimi sakin ve güzeldir. Sadece yağışlı döneme denk gelmemek gerekir. Bunu da hava durumuna bakarak seçimlerinizi yapabilir ve kendiniz için güzel bir Antalya turu planlayabilirsiniz.

Antalya’nın en güzel tarafı hem tarihi mekanlarının fazlalığı hem de sakin ve keyifli oluşudur. Sonbahar ayları için güzel bir seçim olduğu doğrudur. Ancak yaz için tam tersi, oldukça hareketli ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden bir hareketliliği vardır. şimdi gelelim Antalya’da gezilecek yerler listesine.

Yanartaş bugün hakkında öğreneceğimiz detaylar ile bizi bekliyor. Olimpos yolu üzerinde ve özellikle akşam saatlerinde görülmesi gereken bir yerdir. Sebebi ise tabi ki çıkan doğalgazın ateşle size sunacağı gösteridir. Hava karanlıkken muhteşem manzaralar yakalayacağınızı bilmelisiniz.

Burada taşlar gerçekten yanıyor!

Yanartaş - Çıralı, Antalya
Yanartaş – Çıralı, Antalya

Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen Homeros’un hikayesi ise Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır ve Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınması ile olaylar başlar. Argos Kralı onu Likya Kralın’a gönderir. Likya Kralı bu genci öldürmez ama Olympos dağına dövüşmeye gönderir. Arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşen genç Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider ve bu dövüş sonucu mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat canavar ateş saçmaya devam eder. Yanan taşlarında buradan geldiği söylenir.

Bu farklı ama bir o kadar da heyecan verici yeri gezip görmenizi ve akşam üstü güzel bir tur için eşsiz bir yer olacağını bilmelisiniz.