Yedigöller Fotoğraf Turu

Yedigöller Fotoğraf Turu

Yeterince Kasım’da aşk başkadır kılişesinden sonra fotoğraf çekmek için Cumartesi Yedigöller fotoğraf turuna gidiyorum. Günübirlik bir tur olacağından sabah erken saatlerinde yola çıkıyorum. Hava her gün farklı olduğundan hava tahminlerini düşünmeden makinamı alıyorum. Kalabalık bir ekiple gidiyoruz, aramızda çok iyi fotoğraf çekenler var.

Yedigöller içerisinde yemek yeme kahvaltı alanı pek olmadığından akşamdan sandviçlerimi hazırladığımdan kahvaltıyı da yolda yapmış oluyoruz. Sabah 7:30 gibi çıktığımız İstanbul’dan, Hereke ve Kocaeli’ni geçerek Bolu’ya gelmiş oluyoruz. Saat 11:30 çoktan oldu. Bolu’dan sonra hızımızı azaltarak yavaştan Yedigöllerin bulunduğu alana doğru 40 dakika araçla gidiyoruz. Yani anladığınız gibi yol epey uzun ve bitmiyor =)

Yedigöller Fotoğrafları

Her bir yedi göl manzara resimleri gibi olduğundan Monet’in tablolarına dokunuyor gibi geziyorsunuz. Fotoğraf olarak çekim yaptığımızda hepimizin birbiri ile aynı fotoları çektiğini düşünüp bir zaman sonra tadını manzarayı izlemekle farklı bir çok kuş sesi dinlemeye başladıktan sonra zevk almaya başladığımı fark ettim.

Bir sürü yaprak kurusu ağaç yansıması sessizlik derken bir tatlı huzuru aramaya gelenler kendi sandalyelerini taşıyıp böyle muhabbet edince, neden bu kadar gözde burası diye sorularımı geri alıyorum

Yedigöller içerisinde iki tane küçük şelale var. Türkiye’nin birçok yerinde şelaleler eskisi kadar gürlü aklmadığı için bir büyük bir şelale beklentiniz olmasın. Olabildiği kadar iyi korunmaya çalışsa da mangal yapmak serbest olduğundan Nazlı Göl’ün 1-2 km aşağısında ortak mangal alanlarından köfte ekmek, yiyecekleri alabiliyorsunuz. Gölün etrafındaki buğulu manzarayı ilk olarak bulutlara mı yakınız neyiz biz diye düşünürken türkün mangal tutkusunun dumanı olduğunu kokular belirdiğinde anlamıştık.

Yedigöller Şelale

Eğer Yedigöller’de yenilenmek daha çok huzur bulmak istersen, bu alanda çok güzel bungalov evler var. Tabiata uygun bir yerde konaklamak isteyenler için bence harika. Kahverengi, sarı,yeşil ve tabiatın birçok tonunu fotoğraflamak çok huzur verici… Çiftler için de pek bir romatik. Günübirlik turlar ile gelenler için oldukça uygun bir keşif yeri, Zonguldak ilinin birçok ilçesine yakın. Rotanızı oralardan da kullanabilirsiniz. Bence Abant’tan çok daha güzel !