Fedora Bistro

Beyoğlu’nda Özlediğimiz Kalitenin Sinyali; Fedora Bistro

Diyelim ki Beyoğlu’nda bir konser, sergi, tiyatro vb. bir etkinlik var. Planlar yapıldı, biletler alındı. İş çıkışı, okul bitişi buluşuyor ve konser, sergi her neyse gidiliyor. Buluşma yerimiz de Burger King tamam 🙂 Ee etkinlik Allah bilir kaçta bitecek ve siz açlıktan ölmeyeceksiniz elbette. Hemen bir mekan arayışı başlayacak ya, tamam işte tam bu anda aklınızda olması gereken bir yer geliyor şimdi; Fedora Bistro 🙂

Üniversite yıllarında taşlarını aşındırdığımız Bekar sokaktaki Fedora Bistro, çeşit çeşit bira deneyebileceğiniz, efsane shotlar-kokteyller tadabileceğiniz ve elbette çok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir mekan.

Taşları aşındırdım derken gayet ciddiyim nitekim Fedora Bistro’nun çaprazında eskiden Baykuş (şimdilerde Latife Hanım Meyhanesi)  vardı bilenler vardır mutlaka. Sanırım her hafta sonu, 2 seneye yakın gitmişimdir. Gecenin kapanışını da Oya-Bora’nın Sevmek Zamanı ile bitirmiyorlar mıydı… Aman tanrım! Her neyse… Bir de Beyoğlu Ocakbaşı vardır hemen yanında, yıllara meydan okuyan yegane Beyoğlu mekanlarından… Baykuş ve Beyoğlu Ocakbaşı gençleri güçlerini birleştirmiş ve Fedora Bistro‘yu yaratmışlar. Beyoğlu Ocakbaşı’nın işte o kömürde pişen lezzetlerini de ilham alıp, muhteşem hamburgerler yapmazlar mı? Aman yarabbim! Uzun zamandır böyle güzel hamburger yemedim!

Kendi özel formülleri, kömür ateşiyle birleşince bir de ekmeklerini kendileri yapınca ev yapım özel soslu, bol malzemeli bu hamburgerleri döke saça yemekten hiç  rahatsız olmayacaksınız…

Fedora Bistro‘da 14 çeşit hamburger bulmanız mümkün. Özellikle patlıcanlı burger ve vejeteryanların çok seveceği Veggie Burger denenmesi gereken lezzetlerden. Patlıcan Burger (27,50 TL), közlenmiş patlıcan, 200 gram satır köftesi, yeşillik, domates, közlenmiş kırmızı biber ve parmesan peyniri ile hazırlanıyor.

Veggie Burger (23 TL) ise, ızgara patlıcan, kabak, renkli biberler, hellim peyniri, karamelize soğan, yoğurtlu sos ile damaklarınızı şenlendiriyor.

Fedora Bistro‘nun ana yemeklerinde ise özellikle Fedora Kebap (33 TL) ve Sahanda Kuzu Kaburga (33 TL) tercih edilebilir. Fedora Kebap’da satır kıyması ile hazırlanmış özel köfte, tırnak pide, yoğurt ve domates ile servis ediliyor. Sahanda Kuzu Kaburga ise tereyağı, domates ve yeşil biberler ile kuzu kaburganın fırınlanmasıyla oluşuyor.

Fedora Bistro menüsünde salata çeşitleri, başlangıçlar ve atıştırmalıkları da bulabilirsiniz. Özellikle kahvaltı tutkunlarının da mekanı listelerine almasını öneririm. Menüde güzel kahvaltı seçenekleri bulunuyor. Fedora Bistro‘nun zengin menüsünde öyle bir bölüm var ki, en özel damaklara layık; ‘Mangal Keyfi’… Kömür ateşini iyi bilen bir ekip olunca işin başında mangaldan çıkma lezzetlere menüde yer vermemek olmazdı lakin… İster tavuk kanat, ister sucuk ekmek… Mangal keyfinde dana sosis de yiyebileceğiniz için domuz sosis de yeme şansınız var.

Gelelim içeceklere. Mekanın geniş bir bira servisi var. Yurt dışında içip de Türkiye’de bulmak da zorlandığınız biraları Fedora Bistro‘da bulmanız olası. Mekanda ayrıca kokteyller ve shotlar da dikkat çekici. ‘6 shot’ servisi ile geceye hızlı başlayabilirsiniz, isterseniz tabi:) ‘6 Shot’ da en çok dikkat çeken, ‘Votka-Nutella’ (45 TL), ‘Frozen Margarita’ (35 TL) ve ‘Rakı’! Evet, rakı! Rakı shot, hem de 6 kez! (50 TL) Tahmin edersiniz ki turistlerin en sevdiği shotlardan:) Mekanda ayrıca sıcak şarap keyfi de yapabilirsiniz. Vişne, karadut gibi sıcak meyve şarapları özellikle şu kış günlerinde ne de iyi gider.

Fedora Bistro,  etkinlikler için de oldukça uygun bir mekan. Hali hazırda mekanın düzenlediği özel geceler de var. Mesela, Çarşamba günleri 80-90’lar gecesi düzenleniyor. Cyma ve Cumartsi günleri ise Blues geceleri oluyor. 15 günde bir de Perşembe günleri Tango geceleri var.

Son zamanlarda maalesef birçoğumuzun şikayetçi olduğu Beyoğlu’ndaki kalitesizliğin inadına sektörde kısa zamanda adını sık sık duyacağımıza inandığım Fedora Bistro bence mutlaka görülmeli, deneyimlenmeli…

NOTLAR;

-Domuz ürünleri bulunuyor.

-Özel etkinlikleriniz için uygun bir yer (dans organizasyonları, doğum günü vb.)

Fedora Bistro İletişim Bilgileri

Adres: İstiklal Cad. Bekâr Sok. 3/A Beyoğlu-İstanbul
Telefon: 0212 243 0650