Hayatın Ta Kendisi - Çiğdem Okumuşlar

Hayatın Ta Kendisi – Kitap Önerisi

Haftasonu kitap fuarında bir yazarla tanıştım, Çiğdem Okumuşlar. Kitabını incelerken sadece “Samimidir” dedi. Ben de kitap kapağını inceledikten sonra “Sizin mi?” diye sordum. “Evet, benim demek hoş değil ama…” diye sohbet devam ederken bir yandan kitabı inceledim.

İlk bakışta kitabın konusunu anlayamadım, Çiğdem hanımla sohbet tasavvuf üzerine devam edince ve giderek güzelleştikçe okumak için meraklandım. Bir yandan kitapla ilgili düşünüyorum, hem tasavvuf, hem samimi, hem de hayat mücadelesi.. Nasıl bir kitap ki bu diye düşüne düşüne eve geldim. Bir yandan da yazarı daha önce duymadığım için ön yargılıydım.

Bitirilmeyi bekleyen iki kitabım olmasına rağmen eve gelir gelmez okumaya başladım. Aslında niyetim yine göz gezdirmekti ama bir baktım ki kitap yarılanmış. Bir yandan bitirmek için sabırsızlandım, bir yandan da bitmesin istedim.

Okudukça aklıma “Samimidir” sözü geldi. Hakikatten Çiğdem abla, kitabı okuduktan sonra benim için Çiğdem abla oldun, ne samimi bir insanmışsın. Böyle güzel, hayat dolu bir kitap ancak böylesine samimi bir insandan çıkardı. Sohbetinin güzelliğinden bunu anlamalıydım, özür dilerim.

Kitap bir kadının, annenin, dostun, ablanın, kızın, yani hayat mücadelesi içinde kendini arayan bir bireyin hikayesi aslında. Hayatın omuzlarına yüklediği yüke rağmen gösterdiği azim, tevazu ve iyi niyet okunmaya değer kılıyor kitabı. Kitabın tasavvuf kısmı ise yazarın annesinin ölümü ile kendisine açılan farklı bir kapıyla başlıyor.

Anlatıp büyüsünü kaçırmak değil niyetim ama enteresan noktalar var. Mesela hayatımda hiç “Tanzim” kelimesini duymamıştım. Benim daha önce hiç duymadığım bu kelime onun için bir hayat mücadelesini ifade ediyor.

Gerçek bir öyküyü, gerçek bir insandan dinlemek isterseniz bu kitabı kesinlikle okuyun. Bir annenin çocuklarını okutma gayretini, iyiyi, güzeli bulma çabasını, O’na yönelişini okuyacaksınız.
Ben çok sevdim. Bursa Kitap Fuarı 22 Mart’a kadar devam ediyor, Fırsatınız olursa Okumuşlar Yayıncılık standında kendisiyle de tanışın. Orada tanışamazsanız da kitabın arkasında maili var, mutlaka yazın. Bu güzel insan kesinlikle tanınmaya değer.