InterRail Sağlık Önlemleri

InterRail Sağlık Önlemleri

InterRail Sağlık Önlemleri‘ne önem vermek gerekiyor çünkü Interrail boyunca başına ne geleceği belli değil. InterRail yolculuğun oldukça keyifli, tek bir sorun yaşamadan da geçebilir ancak her gün hasta bir halde de geçirebilirsin. Bu yüzden tüm önlemleri almak ve seyahatine sağlıklı bir şekilde yön vermek tamamen senin elinde.

Seyahat Sağlık Sigortasını es geçme

Vize için zaten seyahat sağlık sigortası yaptırmak durumundasın ancak bunu ücret iadesi için asla iptal ettirme. Sağlık sigortası, üzerinde yazdığı gibi bir çok durumda can kurtarıcı rol üstlenebiliyor. Mümkünse acil durumlar için sağlık sigortanın bir kopyasını üzerinde taşımak senin yararına olacaktır. İmkanın varsa, sıradan bir seyahat sağlık sigortası yerine kapsamlı bir seyahat sağlık sigotası yaptırman önerilir.

Kıyafet seçimlerine dikkat et

Özellikle yazın gidiyorsan ve aman hava sıcak olur, ağırlık olmasın yanıma kalın şeyler almayayım diyorsan çok yanlış yoldasın. InterRail Sağlık Önlemleri‘nin en başında giyinmek geliyor belki de. Doğru giyinmek de kesinlikle doğru kıyafet seçmekle alakalı. Cehennem sıcaklarında bile Avrupa’ya gitseniz, yanınıza mutlaka bir adet kalın ceket alın. İnce bir yağmurluk ve ufak bir şemsiyeyi asla ihmal etmeyin. Avrupa’da hava çok çabuk değişebiliyor, tamam yazın kar yağmayacak ama şiddetli bir rüzgar ve kuvvetli bir yağışa yakalanman büyük bir ihtimal.

İlaçlarını ihmal etme

Kendi ilaçlarını asla ve asla yanına fazlasıyla almayı unutma. Bazı ilaçların bire bir Avrupa’da karşılığı yok, içerdiği maddelerin yakın miktarlarını içeren ilaçlar var ancak bunları doktor tavsiyesi olmadan kullanmak ve satın almak ne kadar mantıklı tartışılır. Bu yüzden Interrail Sağlık Önlemleri listesinin başına varsa eğer şeker, tansiyon, astım ya da diğer kalıcı hastalıklarınıza karşı kullandığınız ilaçlar olabilir.  Hatta bizce mutlaka bunların kaybolma ihtimallerine karşın yanınıza fazlasını alın. Bu ilaçlar haricinde almanızı tavsiye edeceğimiz diğer ilaçlar ise;

  • Pişik kremi ya da talk pudra: Gülmeyin, can kurtarır. Bepanthen şiddetle tavsiye.
  • Ağrı kesici, ateş düşürücü: Vermidon, Minoset Plus vb. aklınıza ne geliyorsa artık.
  • Yara bandı: Bu da can kurtarıcı bir diğer sağlık önlemi. Bir çok durumda kullanılabiliyor bu yüzden yanınızda taşımakta fayda var.
  • Vitamin: Bolca almanız tavsiye edilir, özellikle aç kalmak ve sokakta sağlıksız beslenmeye niyetliyseniz mutlaka günlük almanız gereken vitaminleri Supradayn, Oneaday tarzı desteklerle sağlayın.
  • İshal ilacı: Diğerleri de can kurtardı ama en çok canı bu kurtarır. Afedersiniz oturma bölgenizi kollar.
  • Güneş ve yanık kremi: Sıcak havalarda gidiyorsanız mutlaka ve mutlaka güneş kremi ve yanık kremi edinin.
  • Dudak koruyucu: Sıcak ya da soğuk değişken havalarda, ortamlarda iş görür.
  • Sinek kovucu: Sıcak havalarda gidecekler asla ve asla unutmasın.
  • Böcek Sokması: Tahta kurularının sizi nerede bulacağını bilemezsiniz, en kaliteli hostellerde bile denk gelebiliyor. Bu yüzden mutlaka yanınıza alın.
  • Boğaz Pastili: Bahar aylarında gidenler için tavsiye edilir.

Genel olarak Interrail Sağlık Önlemleri bu şekilde. Bu liste senin sağlık konusundaki hassasiyetine göre değişir ve uzar gider ancak unutma sırt çantana koyacağın her bir ilaç bir önlem olduğu kadar bir de ağırlık ifade ediyor. En gereklileri yanına al ve Avrupa‘da da bir çok ilacın karşılığı olduğunu unutma.