Interrail Sırt Çantası Hazırlama Rehberi

Interrail Sırt Çantası Hazırlama Rehberi

Sırt Çanta seçimi InterRail için en önemli konulardan biri. Tüm bilet alma, vize ve para biriktirme işlemlerinin ardından doğru bir sırt çantası seçmek ve bu sırt çantanın içine neler koyacağına karar vermek büyük bir sanat. Bu sanatı icra etmek ve layığıyla yerine getirmek ise öyle sanıldığı gibi çocuk oyuncağı değil, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir hadise.

InterRail için uygun Sırt çantaları genellikle 55 ile 85 litre arasında olmalı. Eğer bu kapasitelerden daha az ya da daha fazla kapasiteli bir çantaya sahipsen çantanı değiştirmeni tavsiye ederiz. Fiyatları ise genellikle alternatif satış noktalarına göre 70 lira ile 500 lira arasında değişiyor.

Sırt çantası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hafiflik ve Dayanıklılık

Sırt çantanı alırken ucuzluğundan çok yapıldığı materyal ve kapasitesine dikkat etmelisin. Bu yüzden kapasitesinin 55-85 litre arasında olmasına ve materyalinin mümkün olabildiğince hava alan, su geçirmeyen ve hafif bir madde olmasına dikkat et. Koluna takacağın kısımlarının mümkün olabildiğince yumuşak olması, sırtına gelecek kısımda ise alüminyum desteği olmasına özen göster. Bele ve göğüse bağlanabilen çantalarla da çantanın ağırlığını tüm vücuduna dağıtabileceğini ve böylece daha rahat taşıyabileceğini unutma.

Kullanışlılık

Sırt Çantası konusunda diğer bir önemli husus ise çantanın maksimum kullanışlılığa el vermesi. Çok cepli ve sağında solunda ip bağlayacak, gerektiğinde halka geçirilecek kısımlara sahip bir çanta oldukça kullanışlı olacaktır. Özellikle çantanın alt kısmında uyku tulumu koyacak bir göz, onun da hemen altında matını taşıyabileceğin ipler varsa muhtemelen en ideal çantayı bulmuşsun demektir.

Kalite

Ucuz bir çanta almak ve sadece tek bir seyahatte kullanmak niyetindeysen sakın yapma. Belki uygun fiyata da güzel bir çanta bulabilirsin ancak seyahatin boyunca en iyi dostunu özenle seçmeli, mümkünse bilinen markaların kaliteli ürünlerine göz atmalısın. McKinley, Columbia ya da tüm Decathlon’larda bulabileceğin Quechua gibi markalar seni üzmez ve uzun yıllar tekrar tekrar kullanırsın. Almışken, güzelini almaya dikkat et.

Sırt çantanın içinde olması gerekenler

Bunları tek tek listelemeden önce ne koymamanı ve seyahat boyunca sırt çantanı nasıl yönetmen gerektiğini aktarmalıyız. Sırt çantan olabildiğince hafif olmalı, sadece materyal olarak değil, aynı zamanda içerik olarak!

Seyahatin boyunca her gün çantan biraz daha ağırlaşacak. Gideceğin şehirden toplayacağın hediyelik eşyalar, yanına alacağın konserveler, su ve her gün kirlenip çantanın derinliklerine yollanan çamaşırlar nedeniyle seyahatinin başında çantanı oldukça hafif hazırlamalısın. Mümkünse yanına değersiz ve artık eskisi kadar giymediğin kıyafetlerini alıp, kirlendikçe bunları çöpe atmalısın.

Hafif bir sırt çantası ile çantanı sürekli kilitleyip, bırakacak bir yerler aramaz ve gerektiğinde (örneğin Pisa’da) sırtçantanla gezmeye devam edebilirsin. Ayrıca daha az eşya taşıman nedeniyle çantana olan ilgi azalabilir ve çalınma riskinden kurtulabilirsin.

Sırt çantanın içine mutlaka ufak bir şekilde katlanan ve bir gün boyunca yanından ayırmayı düşünmediğin eşyaları koyacağın ufak bir sırt çantası (hatta pazar torbası bile olabilir) koy. Böylece çantanı kilitlemeyi ya da hostel odasında bırakmayı düşündüğün anlarda bu çantanın içine değerli eşyalarını koyabilirsin. Bu ufak çantayı mutlaka sırtına değil, göğüsüne tak. Mümkünse tişörtünün içine de asker cüzdanı al, 5 lira bişey. Uyku tulumunu ihmal etme, eğer gezin boyunca sürekli hostellerde bile kalacaksan mutlaka yanına uyku tulumu al. Böylece sana çarşaf satmak/kiralamak isteyen hostellerde paranı koruyabilirsin; ve yanına çarşaf almaktan kurtulursun. Ayrıca yastık kılıfı için, kirli tişörtlerini kullanabilirsin.

Bunu gerçekten seyahatin boyunca yanında taşıyacak mısın?

Bu soruyu çantanın içine en ufak bir şey koyarken bile kendine tekrar tekrar sor. Her zaman eşyadan çok paraya, zamana ve hafifliğe ihtiyaç duyacaksın. Bunlar seninle olduğu takdirde zaten ihtiyacın olan her hangi bir eşyayı dünyanın her yerinde alabilirsin, özellikle konserve yiyecekleri!

Yolculuğun ne kadar sürerse sürsün yanına giysi alırken hiç bir zaman aşırıya kaçma. Genellikle bir haftalık bir eşya organizasyonu tüm Interrail boyunca sana yetecektir. Çok amaçlı, çabuk kuruyan ve az yer kaplayan giysiler sana esneklik sağlayacaktır.

Yanına mutlaka bir çift rahat, kullanışlı ve dayanıklı spor ayakkabı ve aynı özelliklere sahip bir çift sandalet satın al. Buna ek olarak bir çift hafif terlik de yazabiliriz. Ayakkabının trekking, hiking gibi ortamlara olanak sağlayan ancak gece klübüne girmene de imkan tanıyan bir ayakkabı olmasına özen göster. Eğer bunu başarabilirsen, gerçek bir Interrailcisin demektir. Mümkünse çantanın içine ekstra ayakkabı sıkıştırma!

Kişisel bakım malzemelerini mümkün olabildiğince hotel formatında ufak kaplarda taşımaya özen göster ve aşırıya kaçma. Rossman’ların bu konuda oldukça faydalı olduğunu belirtmeliyim. Türkiye’deki Rossmanlardan seyahat bakım malzemeleri almak oldukça faydalı. Ayrıca seyahatin boyunca önemli ilaçlar haricinde her türlü sağlık  ve kişisel bakım malzemesini satın alabileceğin tonlarca süpermarket var.