Atatürk Arboretumu İstanbul
Atatürk Arboretumu İstanbul

Atatürk Arboretumu Gezi Notları

Belgrat ormanı ile yan yana bulunan doğal alan, beton yığını İstanbul’da küçük bir cennet olarak görülebilir. Aslında müze sayılan bu park koruma altına alınarak sınırlandırmalar getirilmiş. Yani mangal yakmak, piknik, çimle uzanmak yasak. Fotoğraf çekimi için muazzam bir mekân sayılıyor. Bu yüzden 4 mevsim düğün şenliği hiç eksik olmuyor.

Atatürk Arboretumu Nerede

İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Belgrad Ormanı’nın hemen yanı başındadır. Beşiktaş’tan toplu taşıma ile gitmek iterseniz yolculuk 35 dakika civarı sürüyor.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Arboretum demek, ağaç gibi bitki türlerinin yanı ağaç ailesinin belirli bir bölgede koruma alına alınarak araştırılma yapılmasıdır. Diğer adıyla ağaç parkı diyebiliriz.  Bu bilimsel parklar çalışmalarda önem arz ediyor. Bitki türlerini gözlemleyen araştırmacılar önemli çalışmalar yürütüyorlar.

Atatürk Arboretumu

1949 yılında İstanbul Üniversitesi’nin o zamanki Orman Fakültesi dekanı olan Hayrettin Kayacık, ağaç parkı fikrini ortaya atan kişidir. Park, istenilenden daha büyük olmuş. 38 hektarlık bir alan istenilenirken park 296 hektara kadar çıkmış. 1961 yılına kadar yurtdışından bir profesör gelerek bu parkta çalışmalarda bulunmuş, içerisinde buluna yollar ve ağaçlar ile ilgili planlar yapmış. Finansa nedenlerle parkın yapımı 33 sene sürmüş de sürmüş.  Arberetum, 12 Temmuz 1982 yılında Atatürk’ün yıl dönümünde açılmış ve park onun adını almış.