Dublin Gezilecek Yerler Rehberi ve Yemek Kültürü
Dublin Gezilecek Yerler Rehberi ve Yemek Kültürü

Dublin Gezilecek Yerler Rehberi ve Yemek Kültürü

İrlanda’nın başkenti Dublin’de gezilecek yerler, gidilecek Irish Publar ve görülecek birçok güzel şey var. Viking yerleşiminin merkezi sayılan şehir, kasvetli bir havası olmasına rağmen, sıcakkanlı insanlarıyla sevdiriyor kendini.

Ülkenin doğu kıyısında kalan Dublin, İrlanda’nın aynı zamanda en büyük şehri. Şehirde ataları Vikinglere dek dayanan Normanlar yaşıyor. Avrupa’ da Paris ve Londra’dan sonra en çok turist alan başkent olma özelliğiyle, yılda 4 milyon civarı turist ağırlıyor. Ayrıca dünyanın en genç nüfusu bu şehirde yaşıyor. Nüfusun yüzde ellisi 25 yaşın altında.

Dublin’de Gezilecek Yerler

St. Patrick Katedrali, İrlanda’nın en büyük katedrali olma özelliği taşıyor, ambiyansı ve atmosferiyle İrlandalılar için ayrı bir yere sahip katedral sizleri de büyüleyecek. Gülliver’in Gezileri hikayelerini hatırlarsınız; işte o hikayeleri yazan Jonathan Swift burada gömülü.

Dublin’ in kelime anlamı “Siyah Havuz” dur. Bu “Dubh Linn” kelimesinden türemiştir.

Yüzyıllardan beri Dublin‘ de kişilerin statüleri ayrı tutuluyor. Liffey Nehri şehri kuzey ve güney olarak bölüyor. Yüzyıllardan beri kuzey yakası işçi sınıfına ait, güney yakası ise orta ve yüksek sınıfa ait olmuş. Günümüzde de hala bazı kişiler için bu geçerli olarak görülüyor.

Dublin Kalesi

İrlanda’nın koca tarihini omuzlarında taşıyan Dublin Kalesi. İrlanda’nın tarihi için apayrı bir yeri olan kaleyi kesinlikle ziyaret edin. İçinde hem polis müzesi, hem de güzel bir kütüphane bulunuyor. Kalenin surlarına çıkabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Geçmişte bir zamanlar surlardan bakan Vikinglerin, Normanların ve İngilizlerin hissettiği o duygulara sizde ortak olabilirsiniz.

Dublin’de Ne Yenir

Balık ve deniz ürünleri sevenler için burası cennet, çünkü şehirde ağırlıklı deniz ürünleri ve bunlarla yapılmış yemekler var. İrlanda Somonu tadılası güzellikte bir lezzet olarak listenin başında geliyor. Ayrıca bu balığı o kadar sağlıklı hazırlıyorlar ki, yani buharda buğulama yaparak ya da kaynatarak hazırlıyorlar ve sadece limon ile servis ediyorlar, somon balığı yağlı olduğu için kendi lezzeti üzerinde harika bir şey çıkıyor ortaya. Şehrin bir diğer özel yemeği kategorisindekiler ise; tamamen yerel olarak Dublin Koyu‘ndan çıkartılan karidesler ve Galway Koyu istiridyeleri, yani deniz ürünü sevmiyor olsanız bile burada mecburen yiyeceksiniz, kaçış yok…