Divxplanet Kapandı mı? Neden Kapandı ?
Divxplanet Kapandı mı? Neden Kapandı ?

Divxplanet Kapandı mı? Neden Kapandı ?

Dizi ve film takipçilerinin favori sitelerinden biri olan divxplanet bir süredir teknik sorunlardan dolayı kapalı olduğunu açıklamıştı. Son duyurularında ise çalışma faaliyetlerini tamamen durduklarını açıkladılar. Twitter hesaplarında yaptıkları duyuruda;

“Altyazi.org (divxplanet) faaliyetlerini durdurmuştur. Bugüne kadar emek veren herkese teşekkürler. Kamuoyunun bilgisine.” paylaşımıyla çevirmenlere ve siteyi kullananlara kötü haberi verdiler.

Gönüllü olarak çevirmenlerin altyazılarını paylaştığı büyük bir platformdu ve bu alanda en sevilen internet sitesiydi desek abartmış olmayız. Engelsiz dizi ve film kavramıyla işitme engelli bireylerinde yoğunlukta kullandığı karşılıksız insanlara hizmet veren başarılı bir platform olarak yer alıyordu.

Divxplanet neden kapandı?

Kapanma hakkında resmi bir açıklama henüz yapılmadı ancak telif hakkı baskının büyük bir etken haline gelmiş olabilir. Bunun yanı sıra altyazi.org sitesinde genellikle reklam barındırmıyordu, özel reklam anlaşmaları da bulunmazken tüm hizmetleri ücretsiz sunuluyordu. Büyük bir kitleye hakim olan bir sitenin yazılım, sunucu ve çalışan maliyetleri oldukça yüksektir. Birçok işi gönüllü olarak üstlenen kişiler olsa da sadece sunucu masrafları aylık x.xxx rakamların üzerinde olacaktır. Kapanmanın en büyük nedeni maddiyat gibi gözükse de ilk açıklamalarında sitenin geçici olarak kapandığı söylenmişti. Buna göre sunucuları çökmüş olabilir verileri kurtaramadıkları içinde siteyi tamamen kapatmış olma olasılıkları daha güçlü duruyor.

Şuan merak edilen ise yüzbinlerce dizi ve film alt yazı arşivi divxplanet ile tarih mi olacak yoksa geçici bir süreliğine indirilmesi sağlanacak mı?

Ek bilgi: Daha öncede belirttiğimiz gibi sitenin reklam geliri vs yoktu tamamen gönüllü olarak işlenen başarılı bir platformdu ve kapanmanın ekonomik yetersizlikten kaynaklı olduğu ardından veritabının silindiği bu nedenle sitenin kapandığı açıklandı.