En iyi 10 kokteyl
En iyi 10 Kokteyl ve Hazırlanma Şekilleri

En iyi 10 Kokteyl ve Hazırlanma Şekilleri

Kokteyllerin hepimiz için farklı bir lezzeti vardır. Farklı tatlar ve lezzetler için gittiğimiz mekanlarda istediğimiz kokteyllerin lezzeti kadar tarifi de merak uyandırıyor. Bu yazımızda sizlerle varolan kokteyllerin tariflerini nasıl yapabileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

Margarita Kokteyl

Cherry Margarita Kokteyl
Cherry Margarita Kokteyl

Tekila ve limon suyunu karıştırarak yapabileceğiniz Margarita, meyveli bir içkidir. İçerisine buz koyarak ve bardağın kenarına meyve dilimi koyarak sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Martini Kokteyl

Martini
Martini

Beyaz şaraba katılan alkol, şeker, su, baharat, karamel ve kokulu bitkileri koyarak hazırlanır. Hazırlayacağınız kokteyl’in alkol oranı %15 ile %20 arasında değişkenlik gösterebilir. Martini kadehi geniş olduğu için daha fazla alkole sahiptir. Bir yeşil zeytine kürdan batırarak servis edilir.

Mojito Kokteyl

Mojito Kokteyl Nasıl Yapılır?
Mojito Kokteyl tarifi

Mojito, Küba alkollü bir kokteyldir. Mohito hazırlayabilmek için beş malzemeye ihtiyacınız varıdr. Rom, şeker, misket limonu, soda venane, mojito şeker, canlandırıcı narenciye ve yeşil nane ile hazırlanır.

Sangria Kokteyl

Sangaria Kokteyli
Sangaria Kokteyli

Meyveli bir şarap kokteyli olarak bilinir. İçeriğinde ise kırmızı şarap, meyve parçaları, şeker, tatlandırıcı ve rom yada votka gibi sert bir içecek bulunur.

Pina Colada Kokteyl

Pina Colada
Pina Colada

İspanyolcada pina(ananas) ve colada(aahte) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan tatlı, rom, Hindistan cevizi yağı ve ananas suyu karıştırılarak hazırlanır. Soğuk içilmesi gereken bir kokteyldir. Orta ve Latin Amerika ülkelerinde popüler bir içki olarak bilinir.

Sex On The Beach Kokteyl

Sex on the Beach Kokteyli
Sex on the Beach Kokteyli

Votka, Şeftaki, Schweppes, Portakal Suyu ve Kızılcık suyunun karışımıyla hazırlanmaktadır. Malzemelerin hepsini bir karıştırıcıya koyduktan sonra içine buzda atarak çalkalamanız gerekmektedir. Türkiye’de genellikle Vodka, Archers(bir çeşit şeftali likörü), Tequila, grenadine(nar Şurubu) ve Portakal Suyundan Yapılır.

Quba Libre

Rom, limon ve kola ile hazırlanan geleneksel Küba libre kokteyli
Rom, limon ve kola ile hazırlanan geleneksel Küba libre kokteyli

Quba Libre yapımı basit ve oldukça lezzetli bir kokteyl türüdür. Kola, 4cl rom, buz ve lime’ı karıştırarak harika bir kokteyl yaratabilirsiniz.

Crusta Kokteyl

Portakal kabuğu ile süslenmiş bir bardak Brandy Crusta kokteyli
Portakal kabuğu ile süslenmiş bir bardak Brandy Crusta kokteyli

Crusta, içinde helezon şeklinde soyulan limonun kabuğu bulunan güzel sunumu olan bir içkidir. Crusta, shaker’da bol kırık buzla karıştırılarak hazırlanır. Kenarı şekerlenmiş balon bardakta pipet ile servis edilebilir.

Julep Kokteyl

Julep Kokteyl
Julep Kokteyl

Julep Amerika’lıların sevdiği, şeker, buz ve nane ile hazırlanır. Kokteyl hazırlanırken öncelikle Highball bardağı veya viski bardağı önce kar buz ile doldurulur. Farklı bir bardakta ise bir kaşık su ile şeker eritilir, taze nane konulduktan sonra ezilir. Bu karışımı içi buz dolu bardağa döktükten sonra üzerine alkollü içki ilave edilerek karıştırılır. Taze nane yaprakları, üzüm ile garnitürlenip pipet ile servis edilir.

Pousse Cafe

Pousse Cafe
Pousse Cafe

Pousse Cafe Fransa kaynaklı bir içkidir. Farklı renkteki likörler ile başka içeceklerin bir bardakta birbirine karıştırılmadan üst üste konulması ile hazırlanabilir. Tatlı bir kokteyl olduğu için daha çok bayanlar tarafından tercih edilir. Ayaklı ve ince uzun pousse cafe bardağına reçetedeki içkiler yoğunluklarına göre konur. Diğer içkiler bir kaşık sırtından yavaş yavaş akıtılarak alttaki içkiye karışmayacak şekilde ilave edilir. (Bu iş için kokteyl master denilen bir alet vardır. Onun yardımıyla içkiler birbirine karıştırılmadan kolayca konabilir.) Pousse cafe’ler mutlaka bir pipetle servis edilir.