Espresso Martini Nasıl Yapılır?

Espresso Martini Nasıl Yapılır?

Espresso Martini yapımı için orta ateşteki 50 ml’lik suya 100 gr şeker eklenip karışım kaynatılarak şurup ardından buz, votka, espresso, kahve likörü, shaker içinde karıştırılarak kokteyl hazırlanır. Şurup ve kokteyl istenilen ölülerde karıştırılarak, tercih edilen şık bardaklara aktarılır. Espresso Martini sunumu için martini bardağı tercih edilir.

Kokteyl Malzemeleri Neler?

Espresso Martini içindekiler şu şekilde sıralanır:

  • Şeker şurubu hazırlamak için 100 gr esmer şeker,
  • Kokteyl hazırlamak için 100 mililitre votka,
  • Tercih edilen miktarda buz küpü,
  • 50 ml demlenmiş espresso kahve,
  • 50 mililitre kahve likörü,

Bu malzemeler ile Espresso Martini tarifi hazırlanır. Kokteyl hazırlama işlemi ardından kahve tadını sevenler 2 adet kavrulmuş kahve çekirdeğini bardak içine ekleyerek, aromayı yükseltirler.

Tarif için hazırlanan şeker şurubu kokteylin içerisine tercih edilen oranda eklenir. Kahvenin keskinliği azaltılmak istendiğinde şeker şurubu oranı yükseltilirken, daha keskin bir tat için şeker şurubu martini bardağı ağzına sürülerek, tatlandırıcı olarak kullanılır.

Espresso Martini Hikayesi Nedir?

Espresso Martini öyküsü, Barmen Bradsell’den bir top modelin kişiyi önce ayıltacak sonrada etkisi ile çarpacak bir kokteyl hazırlamasını istemesi ile başlar. 1980 yılında dönemin tanınmış barmenlerinden olan Bredssel’in, Londra’da bulunduğu bir barda Espresso Martini kokteylini hazırladığı ifade edilir.

Kendi ismi ile ün kazanan kokteyli ardından çıkardığı ikinci içecek olan Espresso Martini, parti içkisi ve ya yemek sonrası disegtive olarak hazırlanır. Londra’da modern klasik kokteyller arasında gösterildiği bilinir. Martini bardağında servis edilen kokteyl, ilk adımda Avustralya’da büyük bir üne kavuşmuştur.

Bir top modelin talebi üzerine hazırlanan Espresso Martini ilerleyen süreçte tüm dünyada ün kazanıp, önemli otellerin bar menülerine eklenmiştir.