Netflix’in İzlenme Oranları Luke Cage ve Iron Fist İptalini Açıklıyor - Mekan Ajandası
Netflix’in İzlenme Oranları Luke Cage ve Iron Fist İptalini Açıklıyor - Mekan Ajandası

Netflix’in İzlenme Oranları Luke Cage ve Iron Fist İptalini Açıklıyor

Netflix sırasıyla önce Iron Fist’i sonra da Luke Cage’i iptal etti. Hepimiz acaba Disney baskı mı yapıyor diye düşünmüştük ama gerçek çok farklı gibi.

Netflix bildiğiniz gibi önce Iron Fist’i iptal etti. Bu iptal kararının üstünden çok geçmeden Luke Cage için aynı üzücü haberi aldık. The Defenders’ın geleceği de pek parlak gözükmüyor. Peki neden böyle bir durum var ortada? Hepimiz Disney’in kendi yayın platformunu kurmasına bağladık. Direkt olarak Netflix’e rakip olmasının yanında Disney, Marvel’ın sağa sola dağılmış karakterlerini toplamak istiyor şeklinde düşündük.

Ancak durum hiç de böyle değilmiş. Jumpshot’ın yaptığı çalışmaya göre izlenme sayılarında ciddi bir düşüş var. Bu çalışma ve ölçümün yapıldığı ilk dizi Daredevil 2. sezon olmuş. Diğer diziler de bu Daredevil 2. sezonun izlenme sayılarıyla oranlı bir şekilde karşılaştırılmış. Gelin bakalım sonuç nasıl çıkıyor.

  1. Daredevil 2. Sezon: 100
  2. Luke Cage 1. Sezon: 92
  3. Iron Fist 1. Sezon: 80
  4. Luke Cage 2. Sezon: 38
  5. Iron Fist 2. Sezon: 29

Gördüğünüz gibi Daredevil 2. sezonun izlenme sayılarına göre oranlı bir karşılaştırma yapıldığı zaman Iron First’in 2. sezonuyla Luke Cage’in 2. sezonu gerçekten çok ama çok düşük kalıyor. Eh, Netflix’in kararı doğruymuş diye düşünüyorum ben açıkçası.