Tom Collins Kokteyli

Tom Collins Kokteyli Nasıl Yapılır?

Tom Collins kokteyli, “the father of Amerikan mixology” yani Amerikan miksolojisinin babası olarak adlandırılan Jerry Thomas tarafından yapılmaya başlanmış ve 1876’da “barmenin kılavuzu” adlı kitapta kendine yer bulmuştur.

1800’lü yıllarda bir kişinin “Tom Collins’i gördün mü?” sorusuna karşısındaki kişi “bir Tom Collins tanıyorum.” cevabını vermesi ve soruyu soran kişinin “Biraz önce buradaydı, senden bahsediyordu.” cevabından oluşan komik(!) bir de hikayesi var. Ben hala nesinin komik olduğunu anlayamasam da, o zamanın gazeteleri bile “Tom Collins’in görüldüğü son yerler” gibi espri(!) dolu başlıklar atmışlar. Sanırım espri anlayışı o günlerden bu günlere çok değişmiş (:

Malzemelerimiz Neler?

  • Gin
  • Limon suyu
  • Şeker şurubu
  • Soda

Başlayalım Hazırlamaya

Bir shaker’ın içine 2 shot cin, 3/2 shot taze limon suyu, 1 çay kaşığı kadar şeker şurubu (şeker şurubu diğer şuruplar gibi şişelerde satılıyor. Şeker şurubunuz yoksa yarın çay kaşığı pudra şeker ekleyebilirsiniz.)  koyarak, malzemeler tamamen karışana kadar shake’liyoruz. Eğer pudra şeker kullandıysanız şekerin tamamen eridiğinden emin olmalısınız. Kullanmak istediğimiz bardağı küp buzlar ile doldurduktan sonra shaker’ımızda hazır olan kokteyli bardağa boşaltıp, üzerine 3 shot bardağı kadar soda ekleyip, bir pipet yardımı bile kokteyli son kez karıştırıyoruz. Bardağın kenarına bir dilim limon ve 1 tane vişne/kiraz tutturarak kokteylimizi içmeye hazır bir hale getirdik.

Şerefe!