İspanya

İspanya Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa deyince akla ilk gelen kentlerden bir tanesi hiç şüphe yok ki İspanya. İtalya gibi kendisine has bir dokusu var. Gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden çok sayıda turistin akın ettiği bir ülke. Gerek tarihi eserleri, gerek muhteşem plajları ile öne çıkan bir ülke İspanya. Tam olarak resmi ismi ise İspanya Krallığı zira krallık yönetim biçimi ile yönetilen bir hükumet biçimi var.

İspanya aynı zamanda NATO ülkedir. UNESCO tarafından Avrupa’nın İtalya’dan sonra ikinci kültürel mirası olan ülkesidir. Yine ayrıca Fransa’dan sonra yüz ölçümü olarak Batı Avrupa kıtasının en büyük ikinci ülkesidir. Tarihi M.Ö 1100 yıllarına kadar dayanır.

İspanya Nerededir?

İspanya Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan bir yarım ada’dır. İber yarımadası üzerindedir. Komşularına bakıldığında Fransa, Portekiz, Andora, Cebelitarık ülkeleridir. Hem Akdeniz’e hem de Atlantik Okyanusuna kıyısı olan tek ülkedir.

İspanya’da Konuşulan Diller

İspanya’da konuşulan resmi dil bilindiği üzere İspanyolca’dır. Ana dil bu olmasına rağmen, çok farklı kültürlerden insanlar da yaşadığı için ülkenin değişik bölgelerinde konuşulan diğer diller ise Katalanca, Galiçyaca ve İspanya’nın Bask bölgesinde konuşulan Baskça dilleridir.

İspanya’da Din ve İnanç

İspanyada yaşayan insanların büyük birçoğu Hristiyan olup Katolik mezhebindendir. Azınlıklar açısından bakıldığında kalan yaklaşık yüzde otuz civarında olan kesim içinde ise İslam dini, Budizm, Hinduizm, Yahudilik gibi diğer dinler de görülebilmektedir. Ama bunlar yaygın inanışlar değildir. Bu noktada da İspanyolların kendi dinlerine son derece bağlı olarak yaşadığının altını çizmek gerekir.

İspanya Popüler Kültüründe Öne Çıkan Kavramlar

Çok sayıda turist çeken İspanya’ya insanların gitmesinin başlıca nedenlerine bakıldığında İspanyol kültürünün bunda çok büyük bir payı olduğu görülür. Bunların en başında İspanya deyince ilk akla gelen kavramlardan bir tanesi olan Boğa güreşleri gelir. Bunun yanında Flamenko dansını ve müziğini’de es geçmemek gerekir.

Endülüs medeniyetinin en önemli eserleri ülkenin değişik yerlerinde insanların karşısına çıkar ki mimari açıdan bakıldığında her köşeden fırlayan tarihi yapılar ve katedraller de İspanya deyince akla ilk gelen kültürel yapılanmalardır. Ayrıca İspanya deyince akla gelen olmazsa olan kavramlardan bir tanesi de elbette futboldur.

İspanya’ya Nasıl Gidilir?

İspanya’ya gitmek için kişiler kendi aracını kullanabilir. Ama uçakla daha kısa sürede gitmek isteyenler için Ankara ve İstanbul kentlerinden haftanın belli günlerinde uçak seferleri mevcuttur. Bu uçuşlar uçak firmasına ve gidilecek kente bağlı olarak doğrudan ya da aktarmalı olabilmektedir. Uçak seferleri başta İspanya kentinin başkenti olan Madrid olmak üzere, Barselona, Valencia, Malaga, Bilboa, Santiago de Compestalla kentlerine yapılan seferlerdir.

Yine ülkemiz çıkışlı İspanya’ya gemi turları yapılmaktadır. Bu noktada da İspanya’ya hangi mevsimde gitmek gerekir sorusuna verilebilecek yanıt ise bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşulları itibarıyla Mayıs ile Ekim ayları arasındadır.