Sex and the City - Cosmopolitan Kokteyl Tarifi

Sex and the City – Cosmopolitan Kokteyl Tarifi

Yazımıza bu ismi vermemizin sebebini, Cosmopolitan kokteylinin nasıl popüler olduğunu anlatarak başayalım. Sex and the City dizisi karakterlerinden Carrie Bradshaw’ ın evde sürekli içtiği, gittiği her barda sipariş ettiği Cosmopolitan, bir de dizi oyuncularının kokteyl afişlerinde yer almasıyla, dizinin takipçileri arasında bir anda en favori kokteyl haline geldi ve şu anki ününe kavuştu.

Aynı zaman Absolut Vodka’nın da resmi kokteyllerinden birisi olan Cosmopolitan, ne çok tatlı, ne çok ekşi bir tadı olan, baskın bir tada sahip olmadığı için üst üste 2-3 tane içtiğinizde rahatsızlık vermeyen, oldukça şık görünümlü bir kokteyl.

Bu Kadar Bilgi Yeter. Bize Hangi Malzemeler Lazım?

  • Vodka
  • Portakal Likörü
  • Kızılcık yada Vişne Suyu
  • Limon Suyu
  • 1 Tane Lime

Gelelim Kokteylimizi Hazırlamaya…

Kokteylimizi hazırlamaya başlamadan önce Cosmopolitan’ın resmi tarifinde cranberry juice ve yaban mersini olarak da bilinen, bizim bildiğimiz ismiyle kızılcık suyu kullanıldığını söyleyelim, fakat tadının vişne suyuna çok benzemesinden ve kızılcık suyunu temin edilmesi kısmen daha zor olduğu için, biz de neredeyse her barda yapıldığı gibi, içine biraz limon suyu karıştırdığımız vişne suyunu kullanacağız. Siz kızılcık suyu bulabiliyorsanız, kokteylinizin içinde tabiki de kızılcık suyu kullanabilirsiniz.

Shaker’ımızın içine 3-5 tane küp buz atarak işe başlıyoruz, ve 1 shot vodka, 2/3 shot portakal likörü, 3/2 shot vişne suyu ve 1/2 shot lime suyunu (lime bulamıyorsanız limon suyu kullanabilirsiniz.)  shaker’a koyarak kokteylimiz karışıncaya kadar shake’liyoruz. Tercihen bir Martini yada Margarita bardağının içine 1-2 tane buz atıp, kokteylimizi bardağımıza boşaltıyoruz. Kokteylimizi süslemek için bardağın içine bir tam dilim portakal atabilir, yada bardağın kenarına bir tam dilim lime takabiliriz. Unutmayın, Cosmopolitan kokteyli pipetle değil bardaktan içilir.

”  Miranda: Cosmopolitan içmeyi neden bıraktın?
Carrie: Çünkü herkes Cosmopolitan içmeye başladı.  “