Couchsurfing Nedir?
Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing Nedir?

Gezgin konaklama ve sosyalleşme platformudur. Couchsurfing.org adresinden üye olunan 100.000 şehirden 6 milyonu aşkın üyesiyle iyi bir platform oluşturmuş bir gezgin forumu.

‘Kanepe misafirliği’ diye kötü bir şekilde çevrilen Couchsurfing, ücretsiz konaklama imkanı sunuyor.  Fazladan bir odası, yatağı ya da kanepesi olan yerli biri ya da birileri evini biz gezginlere açıyor. Antikapitalist bir düzen kurduğu gerçeğini de unutmamak lazım.

Sadece konaklama için değil, yerli insanlarla ve diğer gezginlerle fikir alışverişinde bulunabileceğiniz, şehirlerle ilgili bilgi alabileceğiniz, birlikte bir kahve içmek için arkadaş edinebileceğiniz bir portal.

Tüm konaklama notlarımız ve tüm seçenekler için bkz: Yurt Dışı Konaklama

Couchsurfing
Couchsurfing

Couchsurfing’de Ne Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

  • Dürüst olunmalı.
  • Cesur olun. Akla ilk gelen tüm korkularınız karşılıklı geçerli. Siz tanımadığınız birinin evine gidiyorsunuz evet, ama o da tanımadığı birini evine davet ediyor. İlk deneyimlerinizde çok yorumu olan tecrübeli misafirseverlere teklif yollayın.
  • Eliniz boş gelmeyin, küçük de olsa bir hediyeyle gidin.
  • Aktif olun. Sistem puanlama üzerine ilerliyor unutmamak lazım, çok ilişki, çok puan demek. O da güvenilirliğin artması anlamına gelir.
  • Ev sahibinizin kurallarını ve beklentilerini anlayın. Konaklama teklifleri için kişi sayısı, cinsiyet ayrımı, sigara içilmez durumları gibi noktalara dikkat edin.
  • Davetlerde (misafirperverlikte) randevuya riayet etmek şart. Size tamam diyen ve gittiğinizde kapı duvar olan bir ev ve ev sahibi ile kalakalmak istemediğiniz gibi, bunu biz de yapmayız ama değil mi!
  • Tacizkar değil, açık olunmalı. Elbette arkadaşlık kurmak için de bir platform ama ana amacının bu olmadığını unutmazsanız, ülkemizin zaten sıkıntılı olan imajına da zarar vermezsiniz.