Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?
Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?

Yurtdışında ATM Nasıl Kullanılır?

Seyahat edenlerin en çok sorduğu sorular arasında yurtdışında atm kullanımı nasıldır gelir. Seyahat için gereken en önemli şeyin para olduğunu biliyoruz. Her gezgin tatili sırasında mutlaka banka hesaplarına ulaşmak, para çekmek ya da para yatırmak ister. Banka hesabınızda yurtdışı için gereken işlemleri yapmazsanız farklı bir ülkede zor durumda kalabilirsiniz. Banka hesabınıza erişemediğiniz için tatiliniz heba olur. Bu türk durumlarla karşı karşıya kalmamak için seyahate çıkmadan en az 1 hafta önce işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

Yurtdışındaki ATMlerde Türkiye’de olduğu gibi işlemler yapamazsınız. Yurtdışındaki ATMlerde yalnızca para çekme işlemi yapabilirsiniz. Bazı ATMlerde de şanslıysanız belirli bir ücret karşılığında banka hesabınızın bilgilerini görebilirsiniz. Havale gibi seçeneklerde maalesef mevcut değildir. Ülke dışına çıkmadan önce tüm bunları göz önünde bulundurarak kendinizi hazırlamalısınız.

ATMler son teknoloji değildir

Yurtdışındaki atmler ülkemizde olduğu gibi gelişmiş değildir. Güvenlik açısından sıkıntı yaşamamanız için şifrenizi 4 haneli yaparak ülke dışına çıkmalısınız. Olası sorunlardan bu şekilde kaçabilirsiniz.

Kredi kartı limiti belirleyin

Yurtdışına çıkmadan önce kartlarınıza limit koydurun. Ayrıca günlük, haftalık ve aylık limit miktarınızı öğrenin. İhtiyaçlarınıza göre limitlerinizi azaltın ya da yükseltin. Bankaların yurtiçi ve yurtdışı limitleri farklı olabilir.

Banka ATMlerini kullanın

Yurtdışında banka ATM’si ve özel ATM vardır. Para çekme işlemlerinizi zorunda kalmadıkça özel ATMlerden yapmayın. Paranızı mesai saatleri içerisinde banka ATM’sinden çekin. ATM’de olan herhangi sorun sonucunda kartınızı kazara yutturabilirsiniz. Bu durumlarda kolayca bankadan halledebilirsiniz.

Yurtdışında ATM’den Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışına çıkmadan önce mutlaka ana hesabınızı kontrol etmelisiniz. Gideceğiniz ülkede yalnızca ana hesabınızda bulunan birikimden para çekebilirsiniz. Diğer para türlerini de kartınıza mutlaka tanımlamalısınız. Kur farkından etkilenmek istemiyorsanız dolar hesabı kullanabilirsiniz.

Komisyonsuz Para Çekilebilir Mi?

Ülkemizde bulunan hemen hemen tüm bankalar yurtdışı çekimleri için komisyon alıyor. Anlaşmalı bankalar harici farklı bir bankadan para çekmek isterseniz iki kere komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Yurtdışına çıkmadan önce bankanızla görüşmeli ve bu durumları, anlaşmalı bankaları öğrenmeniz gerekiyor. Para çekeceğiniz saatin Türkiye saatine göre de mesai saatleri içerisinde olması gerekiyor. Denk getiremezseniz yüksek fiyatlarda işlem ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca küçük küçük para çekmek yerine paranızı topluca çekmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Döviz Hesabın Para Nasıl Çekilir?

Mobil bankacılık ya da bankanızı arayarak döviz hesabınızı ana hesabınıza bağlayabilirsiniz. Euro hesabı kullanarak kur farkı hesaplamaktan da kurtulmuş olursunuz. Komisyon ücretiniz de Euro üzerinden hesaplanarak çekilir. Bu sayede daha kolay ve güvenilir bir işlem yapmış olursunuz.