Airbnb Nedir
Airbnb Nedir

Airbnb Nedir?

Bir internet sitesi ve seyahat programlama aracı olan airbnb insanların kendi evlerini veya boş odalarını kiralaması ve gideceğimiz şehirlerde otel dışı yeni nesil bir konaklama metodu olarak kısa süreli ev kiralamak için doğmuş bir platformdur. Airbnb.com.tr üzerinden açılacak üyelikle gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da boş evinizi veya boş olacağı dönemlerde kendi oturduğunuz evi kiraya verebilirsiniz.

Sadece barınma ve konaklama ihtiyacına alternatif ve genelde ekonomik bir çözüm olması kadar yerel kültüre yakınlaşmak için de iyi bir fırsat. Her şehirde aynı dekore edilmiş zincir oteller yerine, muhtemelen oranın yerel kültürü ile döşenmiş bir evde konaklamak daha çekici geliyor. Ayrıca rahatlığı, ev ortamı olması gibi etkiler de akla gelen ilk pozitif katkıları.

Airbnb Güvenli Mi?

Elbette güvenli ancak her şeyde olduğu gibi küçük riskleri de barındırıyor. Ancak şirket bu riskleri minimize etmek ve olası sorunlarda çözüm üretmek için iyi ve sıkı çalışıyor. Yeni bir laptop aldığınızda onda yaşayacağınız teknik aksaklık oranı neyse, buradan bir ev kiraladığınızda da az çok başınıza bir şey gelme olasılığı aynı. Yani çok düşük ama var.

Airbnb
Airbnb

Airbnb’de Dikkat Edilecek Hususlar

Bu tip platformlar için her zaman söylediğimiz şekilde dürüstlük ilk kural. Karşılıklı güvene dayalı sistemde güveni sarsmamak en önemli önceliğimiz olmalı.

Ev kiralarken, klasik bir otel tutuyormuşçasına lokasyon, oda sayısı, ev tipi, fiyat ve temizlik kritelerine bakın ve kafanıza uygun olanı seçin. Evin kiralanabileceği gibi, evin belli bir odası da kiralanabilmektedir. Evde kalabilecek kişi sayısı, yeterli donanım, ek temizlik ücreti, sigara içme ve evcil hayvan kabul durumu gibi kendinize özel kriterler, anahtarın teslim alınış şekli dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Ev sahibinin referanslı ve sık kullanılan bir hesabı olması da eski yorumları okuyabilmek açısından önemlidir. Uzun vadeli kalma sürelerinde evdeki ek donanımın ihtiyaçlarınıza uygun olmasına da özen gösterilmeli. (Çamaşır makinesi, mutfak ve pişirim gereçleri v.s.) gidilecek şehrin hava durumuna göre evin iklimlendirmesi (Isıtma sistemi, klima v.s.) de dikkat edilecek noktalardandır. Evi kiralamadan önce, ev sahibine istediğiniz soruyu sorarak bilgi alabilir, sonrasında ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Ev kiraya verirken, yine dürüstçe adres ve içerik bilgilerinin doğru girilmesi, istenenlerin ve hassasiyetlerin doğru ve detaylı belirtilmesi, toplu ulaşım ağına yakınlık ve ulaşım bilgileri, havalimanları ve tren istasyonlarından eve ulaşım alternatifleri ve ücret politikası açık açık belirtilmelidir. Fiyat belirlemek için evinize yakın özelliklerdeki benzer teklifleri kıyas alabilirsiniz. Başlangıçta düşük referansınız varsa, “airbnb’de yeniyim, kısa süreli indirimli fiyat var” gibi düşünüp değerinin biraz altında bir teklifte bulunmak tercih edilmeyi ve ilerisi için referans biriktirmeyi sağlar.

İlk üyelikte temel bilgilerin tümünün doldurulması önemlidir ve dürüstçe yazmanızı öneririz.

Airbnb’de Ödeme

Ödemeni tamamı, websitesi üzerinden kiralama sırasında yapılıyor, yani ev sahibiyle ekstra bir para alışverişine girmiyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödeme kredi kartınızdan çekiliyor.

Airbnb İyi mi?
Airbnb İyi mi?

Airbnb Komisyon Oranları

Her satış işlemi (kiralama) sırasında airbnb %10 komisyon alır. Diğer rezervasyon sitelerinden farklı olarak, kiranın içinden komisyon alınmaz, kiralayanın belirttiği fiyata %10 eklenir ve oluşan toplam tutar site üzerinden ödenir.

Airbnb mi Couchsurfing mi?

Kanepe misafirliği couchsurfing aslında yakın uygulamalar gibi görünse de oldukça farklıdır. Tek ortak yanı bir evde kalmanız diyebiliriz. Couchsurfing daha ziyade ücretsiz bir misafirlik ve evdeki boş alanın paylaşımından ibaret bir sistem burası ise daha profesyonel ve ücretli bir konaklama seçeneğidir. Couchsurfing de sosyalleşme, tanışma ve yerelleşme imkanları daha geniştir. Ayrıca oradan oda veya yatak bulmak kadar yerel insanlardan bilgi alma platformu imkanı da vardır. Airbnb’de ise bütçenize göre çok çeşitli evlerde kalabilirsiniz ve yarı-profesyonel bir hizmet alırsınız. Otellerde bulunan birçok hizmet (wi-fi, havlu, nevresim, yorgan, saç kurutma makinesi, temizlik vb.) mevcut olur.

Airbnb Puan ve Sadakat Sistemi

Airbnb’nin içinde de ne mutlu ki güzel bir referans sistemi var. Aracılığınızla üye olan kişilerden 25 + 75 Dolar civarı kredi kazanmanız ve bir sonraki konaklamanızda kullanmanız mümkün. Arkadaşınızın ilk ev kiralama işleminden 25 Dolar ilk ev verme işleminden de 75 Dolar gibi bir kredi kazanabiliyorsunuz ve bu rakam arada kampanyalara bağlı olarak değişebiliyor. Bir kişiden ilk işlemleri başına birer kez kazanımınız oluyor, ancak kişi sayısında bir üst limit yok. Airbnb Bonus yükleme konaklama ve muhasebe işlemi tamamlandıktan sonra hesaba ekleniyor.

Airbnb’nin Ek Faydaları

Sonuçta bu işi ana işi olarak yapan ticari bir faaliyetteki kişi de olsa, ek gelir amacıyla yapan biri de olsa karşınızdaki insan yerel. Bu yüzden şehre ilk ulaşımdan kiraladığınız eve varışa, şehir içi temel ulaşım bilgilerinden, müzeler, gezilecek yerler ve gece hayatı gibi birçok konuya kadar o kişilerden birçok bilgi alabilirsiniz. Yerel ve güncel olmasının yanı sıra benzersizdir de.

Geceleyin otel odanıza değil, evinize dönüyor olacaksınız. Bu da her türlü bir artı değerdir.

Restoranda, dışarıda yemek yemek kadar evde bir şeyler pişirmek için de fırsatınız ve teçhizatınız var. Aynı şekilde gece dışarı çıkmadan önce marketten alınmış içkilerle geceye başlamak da önemli bir tasarruf kalemi. Hoş bir durum olabilir tercihe göre.

Türkiye’de Airbnb & Airbnb İstanbul

Hem ülkemizde, elbette öncelikle de İstanbul’da airbnb uygulaması yaygınlaşıyor. Yabancılar için ciddi bir deneyim sunan Türkiye’yi ve İstanbul’u yerel dekore edilmiş, kimi zamansa biraz lüks ve ortak kültürle karılmış dekorlu evlerde deneyimlemek daha iyi bir seçenek fikrini benimseyen binlerce kullanıcı İstanbul’da airbnb’yi tercih edebiliyor. Bundan para da kazanabilirsiniz, sosyalleşebilirsiniz de.

Airbnb İstanbul
Airbnb İstanbul

Airbnb Müşteri Hizmetleri

Oldukça başarılı, yardımcı ve konuya hakim, üzerine de müşteri memnuniyetini düstur edinmiş bir operasyon sistemi vardır. Bizim pek derdimiz olmadı ama olan arkadaşlarımız ve okurlarımızın deneyimlerine yardımcı olmaya çalıştık veya şahit olduk, her sorunun adaletli ve hızlı bir şekilde çözüldüğünü söyleyebiliriz. Airbnb sitesi içindeki iletişim sayfasından kendileriyle 7/24 iletişime geçilebilir.