Pierre Loti

Pierre Loti

İstanbul gezilecek mekanların başında muhteşem manzarası ile gelen Pierre Loti, panoramik manzarasını ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Peki, nerden geliyor bu isim?

Pierre Loti Tepesi
Pierre Loti Tepesi

Haliç’e karşı çayınızı yudumlarken muhteşem manzarası karşısında büyüleneceğiniz, Pierre Loti ünlü Fransız yazardır. Uzun süre İstanbul’da yaşamış olan yazar, tam bir İstanbul aşığı olmuştur. Gerçek  adı “Julien Viaud’ olan yazarın yazamadan önce uzun süre manzarayı izlediği ve tabi ki ilham aldığı söylenmektedir.

Pierre Loti
Pierre Loti

İkinci vatanı olarak gördüğü Türkiye’de uzun süre geçiriyor. Neredeyse her gün eski ismi “Rabia Kadın Kahvesi” olarak bilinen kahveye “Aziyade” adlı romanını yazmaya geldiği söyleniyor. Haliç’e karşı oturup kahvenizi yudumlarken siz de neden bir İstanbul aşığı olduğunu anlayacaksınız. Evliya Çelebi’nin zamanında ise Seyahatnamesinde, “İdris Köşkü Mesiresi” olarak geçen bu mekan şimdilerde gün içerisinde oldukça fazla misafir konuk etmektedir. Özellikle hafta sonları hava güzelken oldukça kalabalık olabiliyor.

İstanbul da gezilmesi gereken yerler listesine kesinlikle Pierre Loti’yi de eklemelisiniz.