Evde Tonik Nasıl Yapılır?
Evde Tonik Nasıl Yapılır?

Evde Tonik Nasıl Yapılır?

Evde tonik yapmak için akvaryumcularda bulunan karbon filtre temin edilip, bu filtre bir adet kahve kağıdının içen huni ile yerleştirilerek, etil alkol filtre içerisinden geçirilir. Etil alkol karbon filtreden dökülerek, kaç kere geçirilirse sertliği o oranda giderilir. Yumuşatma işlemi ardından, bir kaba aktarılan etil alkol içine cin, tarçın aroması ve su eklenerek, malzemeler karıştırılır. Bu kapsamda evde tonik yapımı tamamlanır.

Evde Tonik Yapım Malzemeleri Neler?

Evde tonik hazırlama malzemeleri şu şekilde sıralanır:

  • Etil alkol,
  • Karbon filtre (Akvaryumculardan temin edilir)
  • Huni ve bir adet derin kap,
  • Filtre kağıdı,
  • 1 ml Tarçın ve 2.1 ml cin aromaları,
  • Aromaları eklemek için enjektör,

Bu malzemeler ile evde tonik yapımı gerçekleştirilir. Filtreleme diğer bir ifade ile damıtma işleminde kullanılan cin ve tarçın aromaları etil alkolü içilebilir, hoş tadımlı düzeye getirmek amacıyla kullanılır. Etil alkol ne kadar filtreden geçirilirde içim kalitesi o kadar yükselir.

Toniğin Hikayesi Nedir?

Toniği öyküsü, Hindistan’da sıtmanın başlaması ve cin toniğin bu hastalığa karşı kişiyi koruma özelliğine sahip olmasından dolayı insanlar tarafından içilmesi ile başlar. Hindistan’daki İngilizler, sıtmaya karşı içinde kinin yer alan toniği tüketmeyi tercih etmişlerdir.

İlerleyen süre içinde toniğin tadının çok acı olması sebebi ile onu yumuşatarak içme ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda sıtmaya karşı içilmek zorunda olana tonik, cin aroması ile karıştırılarak içimi daha kolay bir hale getirilmiştir. İnsanlar ilk adımda ardıç, portakal, limon kabukları, otlar ve baharatlar ile damıtımı yaparak cin toniği hazırlamayı tercih etmişlerdir.

Bu kapsamda cin tonik ilk olarak Hindistan’da çıkıp oradan İngiltere’ye ve İmparatorluğun kalan topraklarına yayılmıştır. Diğer yandan öğlen yemeklerinden önce Kraliçe Elizabeth tarafından Dubonnet karışım aperatifli toniğin tüketildiği, aynı geleneğin büyük annesi Victoria tarafında da yapıldığı tarihi kaynaklarda ifade edilir.

İngiliz içkisi olarak bilenen tonik eş zamanlı olarak Hollanda’da tüketilmiş, içeceğin ünü hızla tüm dünyaya yayılmıştır. Zamanla her kıtada içerisine damıtma usulü ile eklenen farklı aromalarla tüketilen içecek, sıtma salgını döneminde İngiltere’ de her dört evden birinde evde tonik tarifleri ile yapılarak, tüketildiği kaynaklara yansımıştır.